Oyunlarda FPS'im düşüp yükseliyor, bu böyle tekrarlanıyor. Ne yapmalıyım?

Arkadaşlar başlıkta tam olarak anlatamadım ama size burada biraz açıklamaya çalışacağım. Eskiden böyle bir sorunum yoktu. CS:GO gibi oyunlar da hiç böyle bir olay yaşamamıştım. 80-120 FPS arasında oynayabildiğim oyun olan CS:GO'da, bu sıralar da sadece 50 FPS falan düşüyorum. Arada kısa bir süreliğine 100 FPS civarına çıktığını görüyorum ama 10 saniye falan sonra yeniden 50'ye düşüyor. Adam bile vuramıyorum bu sebepten dolayı. Sistemim şöyle:

  • Nvidia GeForce 940MX 2 GB,
  • 8 GB Ram,
  • I5-7200U işlemci,

Bana bu konu da yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkür ediyorum. Oyun içinden ısı değerlerine falan bakmamı isteyen arkadaşlar olursa da hangi programı kullanmamı gerektiğini söylerseler de sevinirim, çünkü bu konuları çok anlamıyorum. İyi akşamlar.

wenteres wenteres (1)
2 yıl önce sordu

    Toplam 3 Cevap

    İlk olarak ekran kartını güncelle(günceldir eminim) kontrol etmeni ve ayarlarını kurcalamani öneriri. Diskleri gereksizleri temizlemeni ve kendi disk temizlemesini yapmanı. Güç ayarlarından islemci güç yönetimini %100 olarak ayarla. Sistemdeki bütün driverlarin güncel olması lazım onları kontrol et. Fiziksel olarak donanımını temizle az biraz dahi toz olsa çok fark ettiriyor çalışmasında ısı falan. Ek olarak yardım ihtiyacın olursa. berkeg35@gmail.com ulaşabilirsin

    berk9 berk9 (1)
    2 yıl önce cevaplandı

      Başka hangi oyunlarda oluyor? Sıcaklıkları kontrol et oyundayken. MSI Afterburner kullanarak kontorl et.

      hydra hydra (3800)
      2 yıl önce cevaplandı

        Aşağıdaki adımları teker teker uygula:

        1. Sisteminin güncel olup olmadığını kontrol et.
        2. Eğer antivirüs programı kullanıyorsan devre dışı bırakmanı öneriyorum.
          • Eğer bilgisayarında avast varsa avast yazılımını bilgisayarından kaldır ve kalıntılarını regeditten temizle.
        3. Ekran kartı driverini DDU üzerinden kaldır ve tekrardan ekran kartının driverlerini indir ve kur.
        4. Ekran kartı driverlerini kaldırdıktan sonra "Directx end user runtimes" yazılımını indir ve kur.
        5. Directx'i indirip kurduktan sonra Visual C++'ı indir ve kur.
        darkcrak darkcrak (5168)