Oyunlarda nasıl FPS arttırabilirim?

Merhaba;

Just Cause 3 oynarken arada drop ve fps düşmesi yaşıyorum. Oyunlarda nasıl fps arttırabilirim?

Edit: İnternette bir kaç yere daha sordum ekran kartına ve işlemcine overclock yap dedi bu ne kadar doğru?

toprak34 toprak34 (2026)
6 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    Ekran Kartın ve işlemci overclock yapmaya uygunsa OVERCLOCK yapılabilir. ama yapmak ne kadar doğru; ya 5, 9 FPS fazla alırsın ve işlemci, ekran kartı sıcaklıkları da artar mesela 40 derece ise 49 a çıkabilir.

    Bu arada sistem özelliklerini Belirtirmisin ?. ona göre sana tam bir çözüm sunayım.

    KISACA FPS ARTTIRMAK
    FPS Arttırmak için birsürü yöntem var ama 3 tanesi bile işe yarayabilir.

    Önce FRAPS' ı İndirip kurun, Çalıştırın oyundaki FPS Değerlerini görün

    1- ) Oyunda HBAO, SSAO, HDAO; Gibi ayarlar varsa bunları OFF ( Kapalı ) Yapın.

    2- ) Oyunun Ekran çözünürlüğü monitör ile aynı ise ( Örnek : 1600x900 ) bunu bir tık düşürün. 1440x XXX

    3- ) Arkaplanda çalışan uygulamaları kapatın, Görev yöneticisi Başlangıç kısmından başlarken açılan programları, etkinleştirip devre dışı bırakabilirsiniz.

    4- ) Genellikle High, Medium Aynı görüntüye sahip olabiliyor sadece 1 tık kalite farkı oluyor oda çizim mesafesi, ve dolgunluk, Medium ayarlarda kalsın.

    Sistem özelliklerini belirtirmisin.  ? @toprak34

    nvidiagtx nvidiagtx (690)
    6 yıl önce cevaplandı

    • @nvidiagtx i5-6200u 2.8 GHz, 8 GB RAM, 2 GB Nvidia GeForce 940M, 1 TB HDD, Windows 10. toprak34 6 yıl önce
    • dizüstü bilgisayar seninki dimi ? @toprak34 nvidiagtx 6 yıl önce
    • @nvidiagtx aynen toprak34 6 yıl önce
    • Just Cause 3. Kasması normal. orta veya low ayarlarda bir aç kasacakmı. ekran kartı 940M. Adam internette benchmark testi yapmış i7 ile 4 gb ekran kartı 940M ile Oyun kasıyor High Ayarda Muhtemelen Mediumdada kasıyordur Bir low ayarlada aç derim nvidiagtx 6 yıl önce
    • @toprak34 nvidiagtx 6 yıl önce
    • @nvidiagtx low ayarlarda 20-30 fps arası alıyorum ssao ayarını kapattım. 3-4 FPS arttı ama 20 FPS ile oynanıyor sadece etrafı patlatınca falan drop yiyorum toprak34 6 yıl önce
    • oyun çalışırken görev yöneticisini açıp performans kısmında cpu ile gpu değerlerini bir gözetlermisin nvidiagtx 6 yıl önce
    • ve birde ram kullanımı cpu kullanımını ve GPU kullanımını yazarmısın nvidiagtx 6 yıl önce
    • @toprak34 nvidiagtx 6 yıl önce
    • demeyi unuttum CYRI ( Can You Run It ) Sitesinden bir bak sistemin yeterlimi gösteriyor sana nvidiagtx 6 yıl önce
    • @nvidiagtx Tamam bir dakika bekle toprak34 6 yıl önce
    • @nvidiagtx CYRI yanlış sonuç gösteriyor toprak34 6 yıl önce
    • Ha olabilir. ETS2 Bende Kasıyor drop yiyor ama CYRİ Bana Recommended Tik Gösteriyor nvidiagtx 6 yıl önce
    • @nvidiagtx GPU kullanımı %99 ile %100 oluyor CPU ise 80-85 arası RAM'de %50-%60 falan toprak34 6 yıl önce
    • GPU Kullanımı normal ben farcry 4 oynarken %99 oluyor, CPU Da normal ram'de normal 8 GB varsa 4 GB kullanıyor demektir. 4 GB sana kalıyor. yani. arkada ne tür program çalışıyor nvidiagtx 6 yıl önce
    • @nvidiagtx Sadece steam toprak34 6 yıl önce

    Hem işletim sistemin için hemde performansa doğrudan etki eden donanımların için performans optimizasyonu yapman gerekiyor. Mesela baştan başlarsak;

    Önce bilgisayarını oyun için optimize etmen lazım.

    - Laptop veya masaüstü olsun fark etmez, bilgisayarını temiz tutman ve işlemci ısınmalarını önlemen lazım. Termal macun bakımlarını yaptırman gerekiyor, tozlanmasını engellemen gerekiyor. Çünkü işlemci ısındıkça saat hızı düşer, performansını olumsuz etkiler.

    -Bilgisayarında virüs veya diğer zararlı yazılımlar varsa bunları temizle, hatta kurtulamıyorsan format at. Bilgisayarım zombi olarak kullanılılıyorsa arka planda sürekli bu virüsler üzerinden işlemler yapılacağı için bilgisayarıını yavaşlatır.

    -Oyun oynamadan önce arka planda çalışan ne kadar uygulama, program varsa kapat. Gereksiz hizmetleri kapat.

    -Eğer donanımların arasında darboğaz yapma durumu varsa bunu gider, ramini artır işlemcini değiştir vs.

    Sonra işletim sistemini optimize etmen lazım. Windows kullanıyorsan şunları yapabilirsin.

    -Driverlarını her zaman güncel tut.

    -Masaüstünde yer alan kısayoları, masaüstü arkaplan resmini kaldır.

    -Laptop ile oynuyorsan, mutlaka şarza tak vepil ayarının yüksek perfromnsta olduğundan emin ol.

    -Başlangıç programlarını kapat ve bilgisayarı yeniden başlat. Bİlgisayar açıldıktna sonra kapatsan bile Ram'de yer tutacağı için performansını kötü etkiler.

    - Denetim masasında gelişmiş sistem ayarlarında performansı  aç ve yüksek performans seçeneğini seç.

    Nvidia ekran kartı için yapabilecğein ayarlar.

    -Yukarıda dedim zaten, driverların mutlaka güncel olsun.

    -Nvidia denetim masasını aç, 3D ayarlar kısmına el, oradaki ibreyi performansa doğru çek.

    -Ayrıca genel ayarlar kısmında yer alan grafik ayarlarını da olabildiğince düşür.

    Google de de oyunlarda performans nasıl artırılır diye aratıp oradaki yöntemleri uygulayabilirsin. Mesela burdaki oyun sitesinde steam ayarlarına, intel - amd ayarlarınakadar her şeyi vermişler. Yİne doğrudan just couse 3 fps arttırma diye aratip oyun sitelerinde veya reddit gibi siteler üzerinde millet performans için optimize ettiği config dosyalarını paylaşıyor. Bu dosyaları ve varsa oyun içi ayarları da kullanabilirsin.

    gamerparody gamerparody (1)