pagefile.sys dosyası nedir? nasıl silinir?

Merhaba ben windows 7 kullanıyorum ve C: diskimde pagefile.sys var bu dosayaya sağ tıklayıp özellikler dediğimde boyut 120GB diskteki boyut ise 120GB bu dosaya önemlimi önemli değilse nasıl silinir ve neden bukadar çok yer kaplıyor.

eray38 eray38 (1)
3 yıl önce sordu

    Toplam 3 Cevap

     pagefile.sys Windows için sanal bellek dosyasıdır.

    Sanal Bellek ne demek?

    Örneğin bilgisayarında fiziksel olarak 4GB ram var diyelim.  Bilgisayarın bu 4GB rami kullanırsa, artık bu bellek yeterli gelmezse o zaman disk üzerinde bir dosya oluşturulur ( pagefile.sys ) bu dosya bellek yani RAM gibi kullanılır.

    Kulağa hoş geliyor değil mi?  Fakat kazın ayağı öyle değil.  HDD yani sabitdisk RAM'e göre çok yavaştır. Hız olarak RAM'in hızına yetişemez. Hal böyle olunca disk üzerindeki  pagefile.sys  dosyası asla RAM yerini tutmaz. Bilgisayarın hızı düşer.

    Peki neden Windows böyle bir şeye ihtiyaç duyuyor? Çünkü RAM yeterli gelmiyor. Demek ki yaptığın işlemler çok fazla bellek kullanıyor ve mevcut belleğin yeterli değil.

     pagefile.sys  için 120GB çok fazla. Normalde  pagefile.sys  hesabı normal belleğin 1.5 katıdır. Yani 4GB ram varsa sanal bellek 6 GB olmalı. 64 bit sistemlerde bu hesap biraz daha karışık ama en fazla  fiziksel belleğin 3 katı olarak düşün. 4GB ram varsa 12GB mesela.

    Windows 7'de sanal bellek ayarını şu şekilde yapabilirsin.

    1. Arama bölümüne sysdm.cpl yaz ve enter tuşuna bas.
    2. Açılan pencerede Gelişmiş sekmesini tıkla.
    3. Performans karşısındaki ayarları tıkla.
    4. Sanal Bellek bölümünde değiştir seçeneğini tıkla.
    5. Tüm sürücülerde disk belleği dosyası boyutunu otomatik yönet seçeneğini seçersen Windows sanal bellek boyutunu otomatik ayarlar. Yok ben elimle belirleyeyim dersen o zaman bu seçeneğin işaretini kaldır.
    6. Özel Boyut bölümüne belleğinin 3 katını yaz: Örneğin 4GB belleğin varsa buraya 12 GB yaz. Başlangış boyutu ve En büyük boyuta aynı değeri yaz.
    7. Ayarla butununa bas.
    8. Uyarı verirse Ever seçeneğini seç
    9. Bilgisayarı yeniden başlat.
    hakan hakan (15394)
    3 yıl önce cevaplandı

      120 Gigabyte ney? İdeal boyutu 4 - 6 GB. Sanal bellek dosyası o, doğrudan silmek yanlış olur, doğrudan silmeye çalışma, izin de vermez muhtemelen. Sanal bellek dosyasının ideal boyutu 4~ GB, 120 GB ne yaptın sen :)

      Bilgisayarıma sağ tıkla özellikler de.

      " Gelişmiş Sistem Ayarları " sekmesine tıkla.

      Gelişmiş sekmesinden Performans kısmının " Ayalar... " butonuna tıkla.

      Çıkan kısımdan Gelişmiş kısmına tıkla ve aşağıda ki Sanal bellek kısmından " Değiştir... " butonuna bas.

      Varsayılan olarak en üstteki ( Kırmızı işaretli ) kutucuk tik'li dir, bu tiki kaldır.

      Bu şekilde Tik'siz bir şekilde yaptıktan sonra Tamam basıp çıkalım. Sistemi yeniden başlatın.

      Disk Temizleme İşlemi yap.

      Diske sağ tıklayıp " Özellikler " dedikten sonra " Diski Temizle " seçeneğine tıkla.

      İndirilenler dışındakileri seçip Tamam seçeneğine tıkla. Sistem dosyalarını temizle'ye de tıklayabilirsin, 130 MB belki daha fazla çöp temizler.

      hydra hydra (3800)
      3 yıl önce cevaplandı

        Kanka o bilgisayarın sanal rami onu silmek istersen yetki isteyecegine eminim ondan sanal rami sifirlayacan oyle yeniden baslatib sile bilirsin

        Pagefile.sys nedir

        pagefile.sys gorunmez bir Windows dosyasidir o açtığın tum oyun ve programların ramlarini içinde barındıran dosya dir ve o uygulama yi (oyunda ait) yeniden açınca sanal bellekten bilgisayarın ramine otomatik olarak eskiden olan rami aktarir.  eyer sana bellek yetmezse onu kullanabilirsiniz ama yeterse hiç lazım deyil

        bu arada ramini paylasirsan sevinirim

        adils adils (136)