Pagefile.sys nedir, Pagefile.sys silmek sorun oluşturur mu?

Pagefile.sys nedir?

Pagefile.sys silmek sorun oluşturur mu?

hakan hakan (15409)
7 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Pagefile.sys nedir?

    pagefile.sys, Windows işletim sisteminin sanal bellek olarak kullandığı dosyadır. Windows işletim sistemi, sistem belleği (RAM) yeterli gelmediğinde pagefile.sys dosyasını RAM gibi kullanmaya başlar. Pagefile.sys sistem sürücüsünde bulunur. Yani Windows klasörünüz nerdeyse o sürücüde bulunur. Genelde Pagefile.sys  dosyasının konumu C:\pagefile.sys seklindedir.

    Örneğin, kabaca açıklamak gerekirse,  bilgisayarınızın 2GB RAM'i varsa, yaptığınız işlemler 3GB belleğe ithiuaç duyuyorsa o zaman pagefile.sys devreye girer ve kalan 1GB bu dosyaya işlenir.  Yani RAM'de yer kalmadığında veriler pagefile.sys dosyasına taşınır.

    pagefile.sys kullanılmaya başlandığında  sabitdisk (HDD) sürekli çalışmaya başlar.  pagefile.sys sabitdiskten yer kullanır. Düşük boyutlu HDD ye sahip bilgisayarlarda bu da yer sorununa sebep olacaktır.

    pagefile.sys kullanılmaya başladığında bilgisayar yavaşlar mı?

    pagefile.sys aşırı kulllanılıyorsa, bilgiayarın RAM'i artık yetersiz geliyor demektir.  Disk üzerinde oluşturulan pagefile.sys hiç bir zaman RAM kadar hızlı olamaz. Bu da bilgisayarın yavaşlamasına sebep olur. Belki istenilen işlemler için yeterli bellek sağlanmış olur fakat bu bilgisayarın yavaşlamasına sebep olur.  RAM her zaman HDD'den hızlı bir donanımdır.

    Pagefile.sys dosyasını silebilir miyim?

    Pagefile.sys bir sistem dosyasıdır. Pagefile.sys görünmez, gizli bir dosyadır. Bilgisayarda sistem klasörlerinin gizliliğini kaldırdığınızda görünür olur. Pagefile.sys dosyası teknik olarak silinebilir fakat asla önerilen bir yöntem değildir. Bilgisayarda yeterli RAM olsa bile Pagefile.sys  dosyasının silinmesi önerilmez. Bu sebepten Pagefile.sys silme işlemi gerçekleştirmeyin. Pagefile.sys  silme işlemi sistem kararlılığını bozabilir bu da çeşitli sorunlara yol açar. Pagefile.sys silmek yerine başka bir sürücüye taşıyabilirsiniz.

    Pagefile.sys başka bir sürücüye nasıl taşınır?

    Eğer C yani sistem sürücünüzde yer kalmadıysa pagefile.sys dosyasını başka sürücüye taşımak isteyebilirsiniz.  Bunun için şu adımları uygulayın

    1. Windows ve R tuşları ile çalıştır penceresini açın.
    2. Çalıştır penceresine control sysdm.cpl yazın ve enter tuşuna basın.
    3. Açılan Sistem özellikleri penceresinde Gelişmiş sekmesini tıklayın.
    4. Performans bölümünden Ayarlar butonuna basın.
    5. Performans seçeneklerinde Gelişmiş sekmesini tıklayın.
    6. Sanal bellek bölümünde Değiştir butonunu tıklayın.
    7. Tüm sürücülerde disk belleği boyutunu otomatik yönet seçeneğinin işaretini kaldırın.
    8. Hangi sürücüde pagefile.sys oluşturulsun istiyorsanız o sürücüyü seçin. USB bellek üzerinde pagefile.sys oluşturulmaz bunu unutmayın.

    Pagefile.sys dosyasını boyutunu ayarlayabilr miyim?

    Pagefile.sys  dosyasının boyutunu ayarlamak mümkün. Aşağıdaki adımlar ile sanal bellek boyutunu değiştirebilirsiniz. Fakat bu işlemi yapmadan önce Windows işletim sisteminin sizin için en uygun verileri kullanarak bu dosyayı boyutlandırdığını unutmayın. Gerekmedikçe pagefile.sys dosyasının boyutunu değiştirmeyin.

    1. Windows ve R tuşları ile çalıştır penceresini açın.
    2. Çalıştır penceresine control sysdm.cpl yazın ve enter tuşuna basın.
    3. Açılan Sistem özellikleri penceresinde Gelişmiş sekmesini tıklayın.
    4. Performans bölümünden Ayarlar butonuna basın.
    5. Performans seçeneklerinde Gelişmiş sekmesini tıklayın.
    6. Sanal bellek bölümünde Değiştir butonunu tıklayın.
    7. Tüm sürücülerde disk belleği boyutunu otomatik yönet seçeneğinin işaretini kaldırın.
    8. Özel Boyutu seçin ve değer aralığınızı girin.
    9. Tüm sürücülerin toplam disk belleği boyutu başlığı altında önerilen verileri görebilirsiniz.

    Pagefile.sys dosyası sizin hitiyacınıza göre Windows işletim sistemi tarafından otomatik boyutlandırılır. Bu sebepten ne yaptığınızı bilmiyorsanız buradan ayarları değiştirmeyin.  Yanlış yapılan bir ayar bilgisayarın yavaşlamasına sebep olacaktır. Özellikle pagefile.sys silme düzgün çalışan sistemlerde asla yapılmaması gereken bir işlemdir.

    hakan hakan (15409)