Pardus 17.3 yüklemek istiyorum bilgisayarın donanımları yeterli mi?

Milli işletim sistemi olan Pardus 17.3 işletim sistemini yükleyip denemek istiyorum ama bazı sorularım olacaktı yardımcı olursanız sevinirim. Şuanda Windows 10 Home 32 bit versiyonunu kullanıyorum ama Pardus 17.3 işletim sisteminin 32 bit versiyonu yok 64 bit versiyonu varmış internetten baktığım kadarıyla bilgisayarın anakartı ve işlemcisi 64 bite uygun görünüyor. Pardus'u kurarsam sıkıntı yaşarmıyım?

Bilgisayarın özellikleri

Anakart: Asus P5KPL- AM SE
İşlemci: İntel Dual Core 2.93GHz E6500
Ram: 4 GB

lion lion (595)
5 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Pardus 17.3 XFCE (64-bit) minimum sistem gereksinimleri:

    • 512MB RAM
    • 8GB+ disk alanı
    • En az 640×480 çözünürlüğü destekleyebilen grafik işlemci,
    • 64-bit destekli 1.0GHz işlemci

    Senin bilgisayarın teorik olarak bu gereksinimleri karşılıyor. Zaten Linux dağıtımlarının en güzel özelliği Live olarak deneyebilmektir. Yani sen kurulum yapmadan Live olarak çalıştırıp nasıl bir şey olduğuna bakabilir, deneyebilirsin.

    Hoşuna giderse de kurulumu yaparsın. Ama Linux kurmak Windows kurmaya benzemez, gerçekten oldukça farklıdır. Mutlaka YouTube'dan kurulum videoları izle ve "artık yapabilirim" dedikten sonra yap.

    omercik omercik (9418)
    5 yıl önce cevaplandı

    • Teşekkürler @farurhenho, live olarak nasıl deneyebilirim acaba kusura bakmayın bu konuda bilgisizim de lion 5 yıl önce
    • USB'den boot edince orada çıkıyor zaten. Live olarak denemek için ek bir şey yapmana gerek yok @lion omercik 5 yıl önce
    • Teşekkürler @farurhenho lion 5 yıl önce
    • Bu konuda bilgisiz olman beni biraz düşündürdü :) Aslında söyleyip gözünü korkutmak istemiyordum ama ufacık bi uyarayım dedim. Linux dağıtımları gerçekten Windows'a veya Mac'e benzemiyor. Hem kurulum öncesi, hem kurulum sonrası.. Mantığını tam olarak öğrenmeden kurmaman senin için daha sağlıklı olur. Facebook'ta çeşitli linux grupları var oralara da üye olabilirsin çok yardımcı oluyorlar bu işin erbabı olan insanlar. @lion omercik 5 yıl önce
    • Linux dağıtımlarının az çok mantığını biliyorum ama haklısınız dediğiniz gibi pardus ile ilgili videoları seyredip mantığını tam anladıktan sonra kurmak daha iyi olur yoksa bilmediğimiz yolda kaybolabiliriz teşekkürler ilginiz için @farurhenho lion 5 yıl önce