Pardus'u İkinci Sıraya Almak

Pardus'u kurdum bilgisayarı ilk açtığımda her seferinde en başta pardus altında windows 7 var  ve windows7 yi nasıl başa alabilirim program olmadan  [Kök dizin > etc > default > grub] ta bazı kodları değiştiriyoruz diye biliyorum ama hangi kodlar acaba ?

ses1842 ses1842 (64)
6 yıl önce sordu

    Toplam 3 Cevap

    grub.conf dosyası içinde, 1. satırda

    default 0 yazan yeri default 1 olarak değiştirirseniz, bundan sonraki açılışlarda Pardus ikinci işletim sisteminiz olarak açılacaktır.

    omercik omercik (9418)
    6 yıl önce cevaplandı

    • söylediğin doğruymuş da pardus'ta yönetici izni diye birşey yok onun için console den açmamı ve sudo nano /etc/default/grub yazıp sonra sudo update-grub yazılacağını söyleyebilirdin diyecem de söylememişsin ses1842 6 yıl önce
    • Fazla detaya dalmayıp direkt mantığını söyledim işin :) @ses1842 omercik 6 yıl önce
    • Fazla detaya girmemen yüzünden ilk 100'ümü kaçırdım :/ ses1842 6 yıl önce

    -PC Windows işletim sistemiyle (sende Windows 7 ile) açılır.

    -Windowsta Bilgisayara sağ tıklanır ve çıkan menüden Özellikler seçilerek açılır.

    -Açılan pencerede soldaki bölmeden Gelişmiş Sistem Ayarları tıklanır. Sistem Özellikleri açılacaktır.

    -Sistem Özelliklerinde Gelişmiş sekmesi tıklanır ve buradan "Başlangıç ve Kurtarma" başlığı altındaki Ayarlar düğmesine tıklanır.

    -Başlangıç ve Kurtarma ayarlarından "Varsayılan işletim sistemi" seçilir (Sen Windows 7 olarak seçeceksin).

    Seçilmiş olan varsayılan işletim sistemi Windows ön yükleme yöneticisinde üstte, ilk sırada görülecektir.

    temmuz temmuz (12505)
    6 yıl önce cevaplandı

    • Pardustan değiştirmem lazım yukarıdaki cevap inş doğrudur ses1842 6 yıl önce

    Pardus, Ubuntu tarzı işletim sistemlerini kurduğunuzda önyükleyici (boot) arayüzü değişir ve pardus (linux) arayüzü ile açılır. Siz büyük ihtimalle ilk olarak Windows sistemini, ikinci olarak da pardus sistemini kurdunuz. Zaten diğer türlü olsaydı Windows işletim sistemi pardusu desteklemez ve son hali ile siz sadece windows kullanırdınız.

    Sizin bunu yapmak için linux türevi işletim sistemlerinin önyükleme ayarına ulaşmanız gerekiyor.Pardus muhtemelen grub isminde bir önyükleme aracı kullanıyor.Aşağıdaki sayfada bir linux uygulaması ile bunu yapılacağı söylenmiş uygulama ile olmazsa birkaç komut ile de yapılabiliyor sanırım.

    Burada linux için çözüm sunulmuş; Buraya tıklayın

    Bir diğer çözüm ise Windows tarafında EasyBCD isminde bir program. Bu programda önyükleme ekranını değiştirebiliyor.Bu bizim alıştığımız windows önyükleme ekranına linux sistemlerinin de eklenmesini sağlıyor.Bu çözümde aşağıdaki bağlantıda sunulmuş.

    Windows tarafındaki çözüm için buraya tıklayın.

    ismailsarp ismailsarp (6010)