pc açılırken kapanıyor

Bilgisayarı açıyorum başlangıç onarmayı başlat ve windowsu normal olarak başlat menüleri geliyor. Normal başlat deyince  1 snn kadar mavi ekran gelip kendini yeniden başlatıyor. Onarmayı başlatınca yaklaşık 4 saat bekledim hiçbir şey olmadı f8le güvenli mod denedim olmadı f8 deki menüde sorun olursa kapatma deyİncede mavi ekranda kalıyor.

hcy043 hcy043 (7)
9 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    Bilgisayar onarımında gelişmiş seçenekleri tercih ederek oradan sistem geri yükleme ve eğer bu başarılı olmazsa yine aynı seçeneklerden komut istemi ile buradanda disk denetlemeyi (chkdsk) dene. Büyük ihtimalle senin sabit diskin problemli ve onun düzeltimesiyle problemde ortadan kalkacaktır (Sabit disk düzeltilemeyecek seviyede problemliyse bu mümkün olmayabilir).

    Bu arada sorayım, PC'yi düğmesinden kapatmayı sürdürüyormusun? Harddiske zarar verebilmek için daha başka neler yapıyorsun? :-)

    Şaka bir yana, bu hususlara dikkat etmelisin.

    temmuz temmuz (12505)
    9 yıl önce cevaplandı

      O menüye nasıl gelceğim f8den gelemedim normaldende gelmio zaten

      hcy043 hcy043 (7)
      9 yıl önce cevaplandı

      • Windows 7 kullanıyorsun herhalde.F8 ile Güvenli Mod'a girilen menüye geliyorsun. En üstte (Güvenli Mod üstünde) "Bilgisayarınızı Onarın" yazıyor. Onu seçerek enterliyeceksin. Senden Windows kurulum DVD'si isteyecek. Windows 7 kurulum DVD'sini takarak PC'yi yeniden başlatacaksın. Sonra ekranda gelen yönlendirmelere göre devam edersin. temmuz 9 yıl önce
      • Veya hiç F8 ile falan uğraşmadan bu işleri PC'yi doğrudan Windows kurulum DVD'si ile başlatarakta yapabilirsin. Bios'tan veya laptop ise ve varsa boot menüden birinci boot aygıtını DVD olarak ayarlaman/seçmen gerekecektir. Aynen yeni kurulum yapıyorken olduğu şekilde.. temmuz 9 yıl önce
      • Ya f8 dek onar deyince bi 3-4 saat bekliyorum düzelmeyince dümeden kapattım windows.CD si yok recovery atabilirim ama verilerinin silinmesede. İyi olur recovery ile düzeltebilirimiyim hcy043 9 yıl önce
      • Recovery'de Windows kurulu sabit disk bölümündeki (C) bütün veriler silinir. Bunun için önce PC'ni CD'den açılan (yada flash bellekten..) bir işletim sistemiyle başlat ve sistem açılınca C bölümündeki gerekli tüm verilerini bir harici diske yedekle. Daha sonrada recovery yapabilirsin. Ama bu halde recovery yapabileceğindende şüpheliyim. Zira sabit diskinde problemler olabileceğini düşünüyorum. Öyleyse PC live sistemle (CD'den açılan sistemle) açıldıktan sonra verileri yedeklemekle birlikte disk bölümlerinde sabit disk denetlemeside (chkdsk) yapmlısın. Bu denetlemede probleme rastlanmazsa veya problemler bulunupta bunlar başarılı bir şekilde düzeltilebilirse bundan sonra bir problem olmaz, rahatlikla recovery yapabilirsin.Veya PC'de kurulu işletim sisteminin aynı versiyonundan bir kurulum DVD'si temin ederek bununla PC'yi başlatıp, onarım yolunuda deneyebilirsin. Son çare ve haliyle seninde tahmin edebileceğin gibi format atarak PC'ye yeni sistem kurmaktır. Veri kurtarma işi yine daha önce belirttiğim şekilde CD'den çalışan bir işletim sistemi vasıtasıyla olabilir. Sistemi tamir etme, recovery yolunu deneme veya format atarak yeni sistem kurma veriler kurtarıldıktan sonraki işlerdir. temmuz 9 yıl önce