Pc aniden kapanma sorunu

Oyun oynarken pc kapanıyor büyük ihtimalle ısınmasından dolayı kapanıyor çünkü kapandıktan sonra biostaki sıcaklık değeri işlemcinin 70-75 civarı oluyor sorum şu ; kasa temizliğiyle mi alakası var veya hdd ısınması gibi şeylerden dolayı kasanın içi sıcak kalıyor olabilir mi yani windows 10 hdd pek uygun bir OS değil diye biliyorum windows 8.1 e geçmem fark yaratır mı ?(oyun oynarken kapanıyor)

işlemcim Amd athlon || x4 640

ahmet5847 ahmet5847 (92)
4 yıl önce sordu

    Toplam 4 Cevap

    Bilgisayardaki aniden kapanma senin de tahmin ettiğin gibi ısı ile alakalı bir sorundan kaynaklı olabilir.  Kasanın içindeki fanlarda olan sorunlar ya da işlemci - fan arasındaki termal macunun işlevini yitirmesi sorun yaratıyor olabilir. HDD işlemci gibi ısınan bir donanım birimi değildir.  Kapanmanın sebebi genel olarak CPU'nun aşırı ısınmasıdır.

    HDD mekanik donanım parçalarıdır ve aşırı ısınma söz konusu olmaz.  Windows 10'dan Windows 8.1'e geçmen mantıklı olmaz. Bence kasanı, fanları temizlemen ve termal macunu kontrol etmen faydalı olacaktır.

    hakan hakan (15394)
    4 yıl önce cevaplandı

    • Termal macun kurumuştu en son yenisini almayı düşünmedim termal macun büyük oranda sıcaklık farkı yaratır mı ? veya tozlanma ? çünkü uzun süredir termal macunszu kullanıyorum win 8 e geçmek eski pcler için daha mantıklı değil mi ? ahmet5847 4 yıl önce
    • win 8 için update desteği kaldırılmış yeni gördüm :D ahmet5847 4 yıl önce
    • Termal macunu olmayan bilgisayarda aşırı ısınma olur fakat termal macunu yeni olan ve kurumayan termal macunlu bilgisayar daha soğuk olur @ahmet5847 ayrıca termal macun işlemcinin soğumasını sağlar ve zarar gelmesini engeller darkcrak 4 yıl önce
    • @ahmet5847 termal macun çok önemli. Kurursa bilgisayarın doğrudan etkilenir. Büyük oranda sıcaklık farkı yaratır. Windows 8.1 de sonuçta eski bir sistem. Fakat eski bilgisayarlarda Windows 10 'dan daha hızlı çalışacağı aşikar. hakan 4 yıl önce

    Windows 10 Gayet uygun bir işletim sistemi. 8.1'e geçmen, sıcaklık değerlerini düşürmende fayda yaratmaz. Sistem özelliklerini bilmiyoruz,  sistem özelliklerini belirt.

    hydra hydra (3800)
    4 yıl önce cevaplandı

      Windows 8.1 ağır fakat Windows 10 hafif. Bilgisayarının termal macununu en son ne zaman değiştirmiştin? Bilgisayarın aşırı derecede ısınıyor mu kapanmadan önce? Bilgisayarın aşırı derecede ısınıyor ise kapanması normal çünkü işlemcine zarar gelmemesi için kendini kapatıyor bilgisayar

      darkcrak darkcrak (5158)
      4 yıl önce cevaplandı

        arkadaşlarımız doğru yazmış büyük bir ihtimal işlemci ısınmasından dolayı kendisini kapatıyordur.Düşük bir ihtimal olsa bile işlemci fanının ayakları tam olarak takılımı bakmanızda fayda var malum fanın 1 ayağı kırık olduğunda bile fanın alt bakır kısmı işlemciyle temas edemediğinden dolayı kendini kapatıyor olabilir fakat ilk önceliğiniz tabikide termal macunu yenilemek olsun

        ardayilmazvarol ardayilmazvarol (12)