PC aşırı kasıyor ve kulaklıktak cızırtılı sesler geliyor

İyi geceler arkadaşlar. Sizlere bir sorunumdan bahsedeğim. Bu olay bu ay kendi kendilğinden başladı. Öncelikle sistem özelliklerim şu şekilde ;

- Nvidia GTX 950 4GB
- Intel I5 3470
- 8GB Ram
- ASUS P8H61-M LE R2.0 Anakart Modelim.

Sorunum ise , masaüstünde iken ufak tefek kasmalar oluyor bunun dışında oyuna girdiğimde ise yaklaşık 5 dakika zaman geçtikten sonra anlık donmalar ve bu donmalar ile birlikte "Cızırtı" şeklinde tabir edebileceğim aşırı rahatsızlık veren sesler. Ardından da donuyor ve hiç birşey yapamıyorum. Daha önce forumdan birisinin tavsiyesi ile bir program ile HD'mi kontrol ettim fakat herhangi bir hata çıkmadı. Yaptıklarım;

1 - İlk olarak elimden geldiği karadı ile kasamın içini temizledim. ( Güç kaynağının içinde toz biraz fazlaydı fakat orayı temizleyemedim )
2 - Malwarebytes programı ile pc'mi tarattım fakat sonuç 0...
3 - Format atmayı da denedim fakat sonuç aynı ...

Malesef aklıma tek gelen bunlar idi. Donanımsal bir sorun olarak düşünüyorum. Aklıma da pek bişey gelmedi açıkcası. Yardımlarınıza açığım. Şimdiden teşekkür ederim.

HATAMA AİT VİDEO KAYDIM : https://youtu.be/xQ0YPDvOKJQ

daryl1dx daryl1dx (1)
4 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    Sorun Ses kartın olabilir bizim bilgisayarda farklı tip girişi kulaklık girişine çeviriyorduk masaüstünde kasma olmuyordu fakat dediğin gibi cızırtı geliyordu kulaklığı veya hoparlörü telefonuna tak eğer düzgün çalışıyorsa ses kartın yanmış demektir

    ramazanbsd16 ramazanbsd16 (1)
    4 yıl önce cevaplandı

      GÖnderdiğin videoda görünen bilgisayarın ara ara takılıyor ve donuyor. Muzik çalarken seste kesilmeler oluyor.Eğer bilgisayarında önemli bir verin yoksa şu adımları uygulayarak sistemini kontrol et.

      • Bilgisayarını formatla.
      • Windows 10 kur ve güncellemeleri yap.
      • Sürücüleri güncelle.

      Daha sonra hiç bir program yüklemeden bilgisayarında bir müzik dosyası çal. Takılma oluyor mu kontrol et. Sonra istediğin uygulamaları yükle. Bu işlemden sonra yazılım kaynaklı mı donanım kaynaklı mı sorun var anlarsın.  Diskindeki veya Ram deki bir sorundan dolayı olma ihtimali de var. Fakat bunu test programları ile filan anlayamazsın. Parça parça test etmen gerekir.

      murat murat (12492)