PC Aşırı kasmaya başladı Ne yapmalıyım ?

İyi geceler arkadaşlar. Sizlere bir sorunumdan bahsedeğim. Bu olay bu ay kendi kendilğinden başladı. Öncelikle sistem özelliklerim şu şekilde ;

- Nvidia GTX 950 4GB
- Intel I5 3470
- 8GB Ram
- ASUS P8H61-M LE R2.0 Anakart Modelim.

Sorunum ise , masaüstünde iken ufak tefek kasmalar oluyor bunun dışında oyuna girdiğimde ise yaklaşık 5 dakika zaman geçtikten sonra anlık donmalar ve bu donmalar ile birlikte "Cızırtı" şeklinde tabir edebileceğim aşırı rahatsızlık veren sesler. Ardından da donuyor ve hiç birşey yapamıyorum. Daha önce forumdan birisinin tavsiyesi ile bir program ile HD'mi kontrol ettim fakat herhangi bir hata çıkmadı. Yaptıklarım;

1 - İlk olarak elimden geldiği karadı ile kasamın içini temizledim. ( Güç kaynağının içinde toz biraz fazlaydı fakat orayı temizleyemedim )
2 - Malwarebytes programı ile pc'mi tarattım fakat sonuç 0...
3 - Format atmayı da denedim fakat sonuç aynı ...

Malesef aklıma tek gelen bunlar idi. Donanımsal bir sorun olarak düşünüyorum. Aklıma da pek bişey gelmedi açıkcası. Yardımlarınıza açığım. Şimdiden teşekkür ederim.

NOT: Güç kaynağının altındaki Fanım (120mm) bazenleri çalışmıyor. Yeni fan alacağım bu sebebten ötürü. Acaba bundan mı yapıyor diye düşünüyorum ama pek sanmıyorum. Sorunum tam olarak neyden kaynaklanıyor onu bile bilmiyorum.. Fanıma ait görseller ;

1: https://i.hizliresim.com/4pZ1RY.jpg
2: https://i.hizliresim.com/Or3Vd3.jpg

daryl1dx daryl1dx (1)
4 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    Diskin nedir? SSD mi kullanıyorsun HDD mi? Bu önemli bir nokta. Eğer HDD kullanıyorsan diskin sistemine göre yavaş kalıyor olabilir. Takılmaların sebebi bu olabilir.

    Formattan sonra Windows ve sürücü güncemmelerini yaptın mı?

    hakan hakan (15394)
    4 yıl önce cevaplandı

    • Öncelikle cevabınız için geçte olsa teşekkür ederim hocam. HDD Kullanıyorum toplamda 1TB olmak üzere. Önceden bu sorun yoktu dediğim gibi bu ay SIKÇA olmaya başladı. daryl1dx 4 yıl önce
    • Bir diğeri ise format işlemimden sonra driver güncellemelerini yaptım. Bir tek BIOS hariç. Onunda pek bi farkı olacagını sanmıyorum. daryl1dx 4 yıl önce
    • @daryl1dx BIOS güncellemesinin genelde performansa bir katkısı olmaz. Diğer sürücüler ve Windows güncel ise PC'nin normal çalışmasını bekleriz. Bu 1 ay içinde yüklediğin bir yazılım var mı? Windows 10 kullanıyorsan maalesef ssd zorunlı gibi bir şey. Güncellemeler geldikse disk kullanım oranı artıyor. Eğer imkanın varsa diskini SSD ye çevir. Farkı anlayacaksın. hakan 4 yıl önce

    Hocam hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum , geç yazdığım içinde özür diliyorum. Malum pc'den dolayı. Yeni  ve güncel bir konu açtım. Daha detaylı : CPU ISI DEĞERİ VE KULLANIMI GPU KULLANIMI gibi değerleri gösterdim. İlgilenirseniz cidden çok sevinirim. İyi akşamlar ..
    https://uzmanim.net/soru/cpu-ve-gpu-kullanimi-hakkinda/97354

    daryl1dx daryl1dx (1)