Pc Bios yani İlk Açılış Ekranında Kalıyor

Merhabalar pc çalışırken taşınabilir hdd takmıştım ve işim bittikten sonra kapattım ertesi gün pc yi açtığım zaman Bios ekranı yani ilk açılış ekranında kalıyor ne klavye ne baska birşey hiç birşey çalışmıyor sorunum nedir ?

Ürün özellikleri - HP 6730s

TipNotebook

İşlemci

İşlemci çeşidiIntel Core 2 Duo

İşlemci hızı2.4 GHz

L2 cache3 MB

Hafıza

Bellek boyutu3 GB

Bellek çeşidiDDR2

Ekran

Ekran boyutu15.4"

Ekran çözünürlüğü1280 x 800

Ekran kartı çeşidiAdanmış

HDD

Hard disk çeşidiHDD

Hard disk boyutu160 GB

Veri transferi

Wifi /Kablosuz internetEvet

ModemEvet

Bağlantılar

USB port sayısı4

FirewireHayır

VGA (D-sub) çıkışıVar

HDMI çıkışıHayır

Express kartEvet

Batarya

Batarya hücre sayısı6

Ek özellikler

Optik sürücüDVD Super Multi

Ağırlık2.7 kg

cihan cihan (16)
10 yıl önce sordu

    Toplam 4 Cevap

    Sorun CdRom'un yerinden oynamasından kaynaklanıyormuş. CD Rom çıkarıp taktım açıldı.

    cihan cihan (16)
    10 yıl önce cevaplandı

    • Bilgisayarınızın pilini çıkartın 5 dk bekleyin. Sonra tekrar takın. Eğer bu da çözüm olmazsa ve klavyeniz çalışmıyorsa pek yapabileceğiniz bir şey kalmıyor. Servise götürmeniz gerekecektir. hakan 10 yıl önce
    • şuan pc nin bilini çıkardım beklemedeyim. bu usb ile alakası nedir ? acaba usb lerde şase varda pc kendini güvenlik içinmi açmıyor olabilirmi böyle birşey hakan bey ? cihan 10 yıl önce
    • Aslın da USB bellek ile çok alakalı olduğunu düşünmüyorum. Tesadüfen ona bağlantı kuruyor olabilirsiniz. Klavye çalışmıyorsa, farkında olmadan üzerine baskı uygulamış ve klavyeye zarar vermiş olabilirsiniz. Benim sorunuzdan ilk düşündüğüm, USB bellek de virüs olduğu ve bilgisayarınızın boot yani açılış sektörüne zarar verdiği idi. Fakat klavye çalışmıyorsa fiziksel bir sorun var demekttir. Pili çıkartmanızdaki sebep, bazen elektriksel sorunlardan dolayı bu tür geçici sorunlar yaşanabilir. Böyle bir durumla mı karşı karşıyayız anlayalım istedim. hakan 10 yıl önce
    • şuan pc yi açtım bios güncellemesi yapıyorum başka birşey ypmam gerekiyor mu ? cihan 10 yıl önce
    • cdrom çıkarıp taktım açıldı ilginç :S cihan 10 yıl önce
    • Açılmasına sevindim, sonradan aklıma gelen sabitdisk, cdrom gibi parcalarin oynamis olabilecegiydi ki siz zaten keşfetmişsiniz. hakan 10 yıl önce

    Öncelikle Bios ayarlarını varsayılan değerlere getirmeyi deneyebilirsiniz.

    Bios'a girme tuşuna basın. Bu tuş modeline göre F2, F10 gibi bir tuş olabilir. Bilgisayarınız ilk açıldığında ekranda bu tuşun hangisi olduğu yazar (F10 to enter bios gibi.).

    Bios'a girdikten sonra Load Bios Defaults, Phoenix Bios'larda F9 tuşu, Bios varsayılan değerlerini yükler.

    Sonra F10 gibi bir tuş ile kaydererek çıkın. Yine Bios değerlerini yükleme ve kaydetme tuşu Bios içinde gösterilmiştir.

    Bilgisayarı açmayı deneyin. Eğer bilgisayarınız açılmıyorsa sonraki adımlara geçin.

    Bu aşamada hâlâ bilgisayarınız açılmıyorsa, Windows'u onarmanız gerekecektir.

    Onarım işlemleri için Windows Vista, Windows 7, Windows 8 işletim sistemlerinden hangisini kullanıyorsanız o işletim sistemine ait kurulum diskina ihtiyacınız olacak. Bilgisayarınızı bu disklerden biriyle açmanız gerekecek.

    1. Bilgisayarınıza Windows VistaWindows 7Windows 8 yükleme diskini disk sürücüsüne yerleştirin ve ardından bilgisayarı başlatın.
    2. CD veya DVD'den önyükleme için herhangi bir tuşa basın iletisi göründüğünde bir tuşa basın.
    3. Dili, saati ve para birimini, klavyeyi veya giriş yöntemini seçin ve sonra İleri'yi tıklatın.
    4. Bilgisayarınızı onarın'ı tıklatın.
    5. Sistem Kurtarma Seçenekleri iletişim kutusunda Windows'un yüklü olduğu sürücüyü seçin ve İleri'yi tıklatın.
    6. Sistem Kurtarma Seçenekleri iletişim kutusunda Bilgisayarınızı onarın'ı tıklatın.
    7. Onarmak istediğiniz işletim sistemini tıklatın ve sonra İleri'yi tıklatın.
    8. Sistem Kurtarma Seçenekleri iletişim kutusunda, Başlangıç Onarma'yı tıklatın.

    Windows Onarma işlemi bittiğinde bilgisayarınızı açmayı deneyin. Sorun hallolmadıysa aşağıdaki işlemlere geçin.

    1. Bilgisayarınıza Windows VistaWindows 7Windows 8 yükleme diskini disk sürücüsüne yerleştirin ve ardından bilgisayarı başlatın.
    2. CD veya DVD'den önyükleme için herhangi bir tuşa basın iletisi göründüğünde bir tuşa basın.
    3. Dili, saati ve para birimini, klavyeyi veya giriş yöntemini seçin ve sonra İleri'yi tıklatın.
    4. Bilgisayarınızı onarın'ı tıklatın.
    5. Sistem Kurtarma Seçenekleri iletişim kutusunda Windows'un yüklü olduğu sürücüyü seçin ve İleri'yi tıklatın.
    6. Sistem Kurtarma Seçenekleri iletişim kutusunda Komut istemini tıklatın.
    7. Windows Vista, Windows 7 Siyah Komut istemi ekranında C:\ yazın ve enter tuşuna basın. sürücüsü Windows Vista / Windows 7 işletim sisteminin kurulu olduğu sürücüyü temsil eder.
    8. Windows Vista, Windows 7 siyah Komut istemi ekranında  Cd boot yazın ve enter tuşuna basın.
    9. Windows Vista, Windows 7 siyah Komut istemi ekranında Bootrec /FixMbr yazın ve entertuşuna basın.
    10. Windows Vista, Windows 7 siyah Komut istemi ekranında Bootrec /FixBoot yazın ve entertuşuna basın.
    11. Windows Vista, Windows 7 siyah Komut istemi ekranında Bootrec /RebuildBcd yazın veenter tuşuna basın.
    12. Son olarak disk sorunlarını gidermek için Chkdsk /R yazın ve enter tuşuna basın.
    13. Yukarıdaki komutları çalıştırdıktan sonra C:\ sürücüsünde Exit yazın ve enter tuşuna basın. Komut istemi ekranının kapatın. Bilgisayarı yeniden başlatın.

     Yaptığınız işlem Boot ve Master Boot Records alanlarını onarmak, son olarak da sabitdiskinizi, harddisk, hatalara karşı taramak oldu.

    hakan hakan (15394)
    10 yıl önce cevaplandı

      Harici harddiski windows ekranı geldikten sonra takın, harddiskinizde virüs olduğu için açmıyodur çıkardığınız anda windows açılacaktır. Benim başıma da gelmişti.

      bjkemo bjkemo (1)
      10 yıl önce cevaplandı

        İyi akşamlar ben asus win8 kullanıyorum bu akşam laptopu düşürdüm ekranı çalışıyodu ama 5dk sonra bios ekranı geldi açtım kapattım hala gitmedi save%exıt dedim hiç bi şekilde gitmedi bide bilgisayardan tık tık tık saat gibi ses geliyodu bi bilgisi olan yardım edebilirmi lütfen

        emretosun emretosun (1)
        9 yıl önce cevaplandı

        • Yanlış anlamadıysam laptopu çalışır halde düşürmüşsün. Bilgisayarlarda en hassas donanımlar sabit diskler -ve işlemciler-dir. Yanlış kullanımlardan hayli olumsuz etkilendiği gibi darbelere maruz kaldığında fiziksel hasarlarla karşılaşma ihtimali çok yüksektir. Heleki çalışır halde bir darbe ile karşılaşırsa işlemez hale gelmesi kaçınılmaz gibidir. Maalesef senin laptop harddiskinin başına bu hal gelmiş olmalı. Tık tık seslerinin gelmeside bunu gösteriyor (Plakalardan gelen ses). Eğer yedek bir sabit disk bulabilirsen sabit diskleri değiştirerek gerekli kontrolü yapabilirsin. Başka türlü sana yeni bir sabit disk temin et ve sistemini yeniden kur diyebilirim; başkada bir çözüm tavsiyesi aklıma gelmez. temmuz 9 yıl önce