PC boot menüsüne girmiyor

Oncelikle dün bilgisayarımı açtım ve sürekli anakart ekranından başa sarıp açılmıyor. Usb ile format atacaktim bu seferde boot menuye giremiyorum. Daha önce girebiliyordum fakat şuan girmiyor

xbarutgg xbarutgg (1)
7 yıl önce sordu

  • Windows 10 mu kullanıyorsun? hakan 7 yıl önce

Toplam 3 Cevap

Hayır 7 kullanıyorum

xbarutgg xbarutgg (1)
7 yıl önce cevaplandı

    Anakart ekranı dediğin sanırım ilk açıldığında karşına gelen, anakar modeli, Ram vb bilgileri gösteren POST ekranı.

    Anakart üzerindeki BIOS pilini çıkar bir müddet bekle. Sonra tekrar tak. Bu işlemde BIOS'u sıfırlamış olursun.

    Sorun düzelmezse sorunun kaynağı arızalı bir donanım parçası olabilir. Önce HDD bağlantı kablolarını çıkart. POST ekranında restart devam ediyor mu kontrol et.

    Daha sonra RAM'leri sök ve yeniden tak.

    Soruna hala devam ederse anakart üzerindeki diğer parçaları da sırası ile test etmek gerekir.

    murat murat (12492)
    7 yıl önce cevaplandı

      Bu bir yazılımsal problem olmaktan çok donanımsal gibi görülüyor. İşlemci problemi olabilir, RAM problemi olabilir, power (..supply) problemi olabilir. İlk akla bunlar geliyor. Kasayı açarak bakmak lazım, RAM'ler slotlarında kontrol edilmeli, RAM'ler birden fazlaysa slotlarda değiştirilerek birer birer denenmeli, işlemci fanının çalışıp çalışmadığına ve işlemcinin ısınıp ısınmadığına -parmak ile dounarak- bakılmalı, kablolar gözden geçirilmeli ve eğer varsa yedek bir power supply ile denenmeli.

      Bunlarla, bunlardan biriyle alakalı olarak düşünüyorum.

      temmuz temmuz (12505)