Pc kapanma sorunu

Bilgisayarım kendi kendini kapatıyor kapadıktan sonra tekrar biostan sıcaklık değerlerine baktığım zaman genellikle 80 derece falan gösteriyor . pc yi tekrar açtıktan sonra işlemci sıcaklığı ölçen bir programla bakıyorum gayet normal gösteriyor orta yük halinde 50 derece falan acaba bios un sıcaklık ölçmesinde sıkıntı olabilir veya bir aralar oc yapmıştım onla alakalı voltaj sorunu olabilir mi ?

ahmet5847 ahmet5847 (92)
3 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    Over clock bilgisayarı acayip dedrecede kullanıyor ve hem performansın artarken diğer yandan ekran kartının da ısınmasına sebep oluyor bu yüzdende kimse önermiyor Over clock çünkü ekran kartının ve işlemcinin yanmasına sebep olabilir fakat eğer bilgisayarının soğutması vs. iyi ise Over clock yapabilirsin.

    Senin soruna gelecek olursak bilgisayarın kendini yeniden mi başlatıyor yoksa kapanıyor dahada açılmıyor sen mi açıyorsun power ile.

    Bazen termal macunun yok olması ile bilgisayar kendini soğutmak için kapatabiliyor sanırsam over clock ile termal macununun ömrünü kısaltmışsın.

    darkcrak darkcrak (5168)
    3 yıl önce cevaplandı

    • Şöyle kendini sadece kapatıyor ben powerla açıyorum , şu an için termal macun yok onunla alakalı bir şey olma ihtimali var mı ? ahmet5847 3 yıl önce
    • yeterli bilgim yok fakat zamanında biostan oc yapmıştım ; belli bir süre öyle kullandım sonra mavi ekran vs sorunu vermeye başladı sonra normale çektim ahmet5847 3 yıl önce
    • voltajı otomatik olarak ayarlıyor değil mi ? ahmet5847 3 yıl önce
    • Voltaj kendini otomatik ayarlar fakat overclock yapmazsan veya iptal edersen kapatırsan overclock'u bana sorarsan termal macununu değiştir ama kaliteli bir termal macun al colormaster gibi markalar al 10 tl verme bir termal macuna 80-90 tl ver kalitelisini al sonra internetten bakarak termal macun nasıl değiştirilir videolarından değiştir bilgisayarının termal macununu fakat sakın çizme ekran kartını @ahmet5847 darkcrak 3 yıl önce

    O.C'yi yavaş yavaş mı yaptın yoksa direkt en üst seviyeye mi çektin ? Downclock yapıp dene. O.C'siz kullan, eğer O.C yaptıktan sonra kapanıyorsa ya PSU yetecek gücü sağlıyamıyordur yada aşırıya kaçmışsındır, OC sistemi nbile bozar bu nedenle tavsiye edilmez, bilgili kişinin doğru frekansları doğru voltaj değerlerini tutturarak yapması gerekir.

    hydra hydra (3800)
    3 yıl önce cevaplandı

    • zamanında yavaş yavaş yapmıştım sonra geri çektim zaten, ahmet5847 3 yıl önce
    • @hydra termal macunla alakası olabilir mi ? ahmet5847 3 yıl önce
    • ben fsb ayarlarını ayarladıktan sonra voltaj değerlerini otomatik olarak değiştiriyordur diye düşünüyorum zaten o aylara ellemedim ahmet5847 3 yıl önce
    • Stok soğutucu kullanıyorsun galiba, stok soğutucuyla yapacağın oc sınırlıdır, az miktar yapabilirsin, OC'yi geri aldıktan sonra yaşıyormusun hala kapanma sorununu ? Eğer yaşamıyorsan, güç kaynağı yetmiyordur yada ısınıyordur, termalm acun alsan bir şey farkedeceğini düşünmüyorum çünkü kullandığın soğutma sistemi yetersiz geliyor oc için. @ahmet5847 hydra 3 yıl önce
    • @hydra şu an işlemci normal halinde yani ocsiz halinde kapanma sorunu bazen oluyor ahmet5847 3 yıl önce
    • @hydra şu an işlemci oc siz halinde ama arada bir kapanıyor ahmet5847 3 yıl önce
    • @hydra bu soğutmanın yetersiz kalması anlamına mı geliyor ? ahmet5847 3 yıl önce
    • Kapanırken ki sıcaklık değerine bak hydra 3 yıl önce