PC kasadan açıyorum, tepki vermiyor

Merhabalar benim 3 aylık PC m var sistemi bilen bilir şimdi kasayı fişe taktım başlatmaya çalıştım tepki yok kasanın içinede baktım. Ram de ekran kartında işlrmcide hiçbir sıkıntı yok. Tahminim güç kaynağı gitmiştir 300 W gücünde . kasa nın düğmesine basıyom tepki yok bir yardımcı olurmusunuz?

nvidiagtx nvidiagtx (690)
6 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    Nasıl bir yardım istiyor ve bekliyorsun?

    "Sistemi bilen bilir" derken ne ifade etmek istiyorsun? Sanki bir ima gibi.. Ne gereği var bunu ifade etmenin (böyle bir imanın) Zaten problem ile sistemin bir alakasıda yokki. Öyleyse "sistemi bilen bilir" ne demek?

    3 Aylık bir PC nasıl açılmaz hale geldi? Anidenmi yoksa öncesinde bazı emareleri oldumu?

    Kasanın içine bakarak RAM'de, ekran kartında, işlemcide bir sıkıntı olmadığını nereden, nasıl anlayabildin. Herhalde o donanım ve parçalarda problem yoktur. Zira ilk olarak onlarda problem olduğu düşünülmez ama onlara dışarıdan bakılarakta problem olduğu veya olmadığı görülemez.

    Kasanın içerisine baktığında güç ve diğer bağlantı kablolarının durumlarını, soketleri falan gözden geçirdinmi? Özelliklede power düğmesi bağlantı kablolarının durumuna bakmalıydın.

    Ama ilk olarak kasanın arkasındaki güç anahtarının (switch) kapalı veya açık olduğuna bakmalıydın (Senin bilgin dışında birileri anahtarı  kapatmış olabilir. Misafirler, çoluk çocuk falan..) Sonrada -eğer kasa arkası güç anahtarı açık haldeyse- priz değiştirerek çalıştığına emin olduğun bir prizdede denemeliydin.

    Bu kontrolleri ve denemeleri yaptığın halde hala PC açılmazsa ve eğer toplama PC değilse yetkili teknik servisine ileterek onlardan bir çözüm istersin (3 Aylık bir PC demen üzerine bunu tavsiye ediyorum).

    Yada bir yerlerden (konu komşudan, arkadaşlarından) sağlam olduğuna emin olduğun geçici bir power supply temin edip onunlada bir denersin. Yine açılmazsa bu halde yetkili teknik servis çözümüne başvurursun.

    temmuz temmuz (12505)
    6 yıl önce cevaplandı

      @temmuz kasanın ANAKART'ı gitmiş garantiye vericeğim Anakart 200-250 TL Voltaj yüksek gelmiş

      Yinede teşekkür ederim.

      nvidiagtx nvidiagtx (690)
      6 yıl önce cevaplandı

      • Geçmiş olsun. Bu arada "yinede" teşekkür falan etme. Bunun hiç gereği yok. Bu yardımlaşmaları teşekkür almak için yapmıyoruz ve zaten teşekkür ya edilir ya edilmez. Kerhen teşekkür olmaz. Niyetin ne olursa olsun (iyi niyetli bile olsan), hoş bir şey değildir. temmuz 6 yıl önce
      • Anakartın bozuk olduğunu nasıl teşhis ettiğini belirtmemişsin ama öyleyse anakartın değiştirilmesi garanti kapsamında ücretsiz olmalı (Bedelini 200-250 Lira olarak belirttiğin için bunu ifade ediyorum). Anakart bedeli ve servis ücreti isterlerse itiraz edersin. Bedel ve ücret alınmaması için ısrarcı olursun. temmuz 6 yıl önce
      • Bilgisayarcıya götürdüm çalıştırmayı denedi çalışmadı. güç kaynağının kablolarını kendi güç kaynağına taktı yine çalışmadı sonra anakarta bir alet ile bastırdı ole açıldı ama çekince geri kapandı.. öyle oldu. Sağol nvidiagtx 6 yıl önce
      • Sende sağol. Problemin çok ciddi olmadığı anlaşılıyor. Problemin yüksek voltaj ile alakası falan yok (bununla alakalı tamirci üfürmüş, doğru söylememiş). Yni anakartının değiştirilmesine falan gerek yok. Teknik serviste küçük bir müdahale ile problem çözülür. Yetkili teknik serviste başka bir servise gösterdiğini falan sakın söyleme (ağızından kaçırma). Yoksa garantinin bozulduğunu iddia ederek ücret talebinde bulunabilirler. temmuz 6 yıl önce
      • bu arada tahminince kaç gündfe gelir servisten nvidiagtx 6 yıl önce
      • Birde ya gelmezse vermezlerse ürünü garantiden getirmezlerse? nvidiagtx 6 yıl önce
      • Ben voltaj dan dolayı gittiğini düşündüm zaten çünkü dün fişten çıkarırken PAT diye ses geldi elektrik çarptı beni nvidiagtx 6 yıl önce