Pc kendini yeniden baslatiyor?

Oyun oynuyordum ping sorunu yuzunden sinirden artik pc ye vurdum ama sadece ust tarafina(kasa) bi anda ekran gitti yanik kokusu geldi ve surekli yeniden baslatiyor acaba sorun donanimsal mi yoksa bi format mi atmaliyim?

kullanici197338 kullanici197338 (1)
6 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    Yazılımlar ve/veya işletim sistemi bozulduğunda yanmazlar (yanarak bozulmazlar), yanık kokusu çıkarmazlar. Bunlar donanımlara has olaylar ve özelliklerdir. İşlemci yerinden oynamış ve gevşek hale gelmiş olabilir. Onu bir kontrol edersin. Birde kasa açık halde çalıştırarak fanların çalışma durumlarını kontrol edersin. RAM'lerinde kotrollerini yaparsın, slotlarında oynamış, gevşemiş iseler slotlarına tam olarak oturmalarını sağlarsın (slotlarda RAM'lerin kilitlenmesi lazım). Anakart üzerinde fazla ısınan noktaları anlamaya çalışrsın. Bunlardan sonra eğer yapılabelecekse gereken müdahale ve düzeltmeleri yaparsın. Sonuç alabilirsen amenna. Aksi halde teknik servis yolu görünür.

    Edit:

    İkna olmak istemediğini görüyorum, ama bu subjektif tutum sana bir fayda sağlamaz. İstersen format atmayı yine deneyebilirsin. Ancak bu format çabalarında göreceksin bir fayda sağlamayacaktır. Zaten format büyük ihtimalle gerçekleşemeyecek, işletim sistemi yeniden yüklenemeyecektir. Ayrıca format atılabilse bile o PC'de bahsettiğin problemler format sonrasıda büyük ihtimalle devam edecektir. Bu durumda tekrar ediyorum; ya bizzat sen kasayı açarak gerekli kontroller ve müdahaleleri yapacaksın, yada bir teknik servis yoluyla çözümler arayacaksın. Buda senin için bir tecrübe (yada ders) olur ve birdaha kendini kaybetmez, PC' ye öyle saçma tepkiler göstermezsin :)

    temmuz temmuz (12505)
    6 yıl önce cevaplandı

    • Bilgisayardan pek anlamam icini acmaya calistiktan sonra actigim anda ses cikarip yeniden baslatiyor.kasanin ust kismina vurunca bu kadar hasar gormesi normal mi yani ust tarafta islemci felan mi var da zarar gordu? kullanici197338 6 yıl önce
    • Üst tarafı, alt yan tarafı farketmez, teknolojik cihazlar darbelerden etkilenirler (Hatta sarsıntılardan bile etkilenebilirler). Cihaz çalışır halde darbelendiğinde bu etkilenmeler daha fazla olur @kullanici197338 temmuz 6 yıl önce

    Problem @temmuz hocamın da bahsettiği gibi gayet açık ve net; bilerek vurulan darbe

    Benim bu konuyla alakalı size tavsiyem, hiçbir şeyine dokunmadan kasayı o haliyle alıp bir bilgisayarcıya götürmenizdir. Ne kadar masraf çıkar bilmiyorum ama en azından problemin hangi donanımdan kaynaklı olduğu büyük oranda belli olacaktır diye düşünüyorum

    omercik omercik (9418)