Bilgisayarım donuyor. Nasıl düzeltirim?

Pc sık sık donuyor donması oyun,video falan fark etmiyor her ne açarsan donuyor örneğin tarayıcıdan twitter a girdim diyelim ekran donuyor fare ve klavye kilitleniyor aynı şey oyun oynarkende video izlerkende oluyor bazen donduğunda hopörlörden dırrrrrrrr diye ses gelir bazen gelmez ama sonuçta donuyor aynı şekilde çok sık donuyor ekran kartından olur dedim değiştirdim yok yine devam etti ram aldım 4 gb idi almadan önce 12 gb ye çıkardım yine fayda etmedi donmalar daha arttı harddisc veya anakartdan şüpheleniyorum ama birini alınca sorun geçmesse yine boşa para vermiş olmaktan korkuyorum tamire götürdüm adam sorun yok diyor fazla uğraşmamışta olabilir o yüzden değerlendirirken onuda hesaba katın sorunuma çözüm bulursanız veya beni doğru yönlendirseniz çok memnum kalırım.

ebumuslim ebumuslim (1)
6 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    Önce bir disk denetlemesi yaparsın:

    Disk bölümlerini (bilhassa C.'yi ama varsa diğer bölümleride) /f ve /r komutlarıyla tara ( chkdsk c: /f /r ve varsa chkdsk d: /f /r gibi ).

    CHKDSK disk denetlemesi nasıl yapılır?

    Yönetici yetkisi ile cmd (komut istemi) açılır ve chkdsk komutu yazılarak enter'lenir. Çikan y/n sorusuna cevabı yazılarak yine enter'lenir.

    Taramalar oldukça uzun sürer, sabırla sonuna kadar beklenmelidir (Bazan taramadaki ilerleme takılır gibi uzunca bir süre aynı %'de de kalabilir. Hiç meraklanma ve sabırla beklemeye devam et. Eninde sonunda tarama kaldığı yerden devam edecek ve sonuçlanacaktır.

    Disk denetlemesi ile problem çözülmezse PC'ye format atarak işletim sistemini yeniden yüklersin.

    Edit:

    Bahsettiğin "tırrr" sesleri hoparlörden geliyorsa problem muhtemelen yazılım kaynakladır, kasadan geliyorsa problemin donanım kaynaklı olması gerekir.  Ama diğer yandan donmalar ve kilitlenmelerle alakalı problemler daha çok donanımsal problemleri düşündürür ve bu anakart değilde  daha çok sabit diskler ve / veya RAM  kaynaklı olur (Anakartta olabilir ama bu daha ufak ihtimaldir). Ayrıca defalarca format atıldığı halde aynı problemler sürüyorsa buda problemin donanım kaynaklı olduğunu düşündürür. CHKDSK disk denetlemesi yaptıysan ve problemin çözülmediyse birde RAM testleri yapmalısın. RAM testlerinde sistemdeki RAM modüllerinin tek tek ve farklı slotlarda denenmesi, test için yazılımsal araç (ram diagnostic tool) kullanılmasından daha doğru, daha güvenilir sonuçlar ortaya çıkarır. Bu şekilde yapmanı tavsiye ederim.

    temmuz temmuz (12505)
    6 yıl önce cevaplandı

    • Defalarca format attım birşey değişmedi taramayıda deneyeyim ama bir defa yapmistim oda çare olmadı ana kartta sorun olabilirmi tamire götürdüğümde bana harddisc i taradığını ve sorun olmadığını söylemişti. ebumuslim 6 yıl önce
    • İlavelerde bulundum, yeniden bakarsın. temmuz 6 yıl önce
    • ekran kartının markasını modeli ile yazabilirmisin ekran kartı güncellemesi gelmiş olabilir bana bu adresten ulaşabilirsin @ebumuslim gorele28 5 yıl önce
    • Ekran kartı güncellemesi gelse bile bu sorun olmaz bende şu an ekran kartının güncel sürümü yok güncel sürümü yükleyin diye uyarı veriyor fakat kasmıyor pc @gorele28 infinity 5 yıl önce
    • siz öyle sanın @infinity gorele28 5 yıl önce
    • Ekran kartım asus geforce gt730 ama ondan olacağını sanmam zaten daima güncel olur bende daha ayrıntıya gireyim pc donduğunda tırrrrrr sesi geliyor ama hopörlörden geliyor kasadan gelen bir ses yok vallahi artık gına geldi bunu düzeltmeden yakasını bırakmicam ayrıca ram lerde sorun olduğunu düşünmüyorum 3 defa değiştirdim ramleri ayrı ayrı tek tek denedimde her şekilde dondu birde şöyle bir sorun var ekran kartımın pervanesi pcyi ilk açtığımda dönmüyor ve örneğin Lol oynarken şunu fark etmistim fps 40 lara falan düşüyordu ve donuyordu bazende fps100 iken oyunda diyelim bir savaş anında fps 20 ,40 a düşüyordu ve ekran kararıyordu ve sinyal yok mesajı veriyordu monitor ve ben fark ettimki pervane ilk açtığımda dönmüyor biraz zaman sonra dönmeye başlıyordu. bende açtığımda dönmüyorsa kendim kalemle pervaneyi döndürüyor aktif hale getirdiğimde resetlediğimde bu sefer pervane donüyordu ve fps 130 140 rahatça oynuyordum ve oyundayken donma ekran kararması falan olmuyordu ekran kartımda sorunlu olabilir ama bu donma sorununun ondan olduğunu sanmıyorum yinede siz bilgi sahibisiniz yani donma derken oyun oynarken kasma sorunu falan değil bildiğin ekran kilitleniyor fare falan kımıldamıyor klavye kilitleniyor kontrol edemiyorum hiçbir şekil bende resetlemek zorunda kalıyorum.birde pc açıp biosu açtığımda biosta kasma oluyor seçim yaparken yazılar birbirine giriyor belki bunlarda o donmanın sebeplerindendir diye söylüyorum. ebumuslim 5 yıl önce
    • @ebumuslim bendede aynı sorun vardı hdd yi değiştirince çözüldü hdd den miş sorun bilgisayar aniden donup hoparlör den ses geliyordu ama hdd yi dfeğiştirince düzeldi infinity 5 yıl önce
    • Zaten ya harddisc ya da ana karttan şüpheliyim ilk etapta bende harddisc almayı düşünüyorum kardeşim boşa para vermeyeyim eminmisin sendeki sorun tam olarak yazdıklarım mıydı? ebumuslim 5 yıl önce
    • Bilemiyorum artık bir bilgisayarcıdan hdd temin et veya komşudan falan bunu çöz bendede oluyordu artık sinirleniyordum donunca kasaya kafa atıyordum :D yani bir al derim ucuz bir hdd al öyle dene infinity 5 yıl önce
    • O da olmadı kardeş yok başa bela valla deli olacağım ebumuslim 5 yıl önce

    Benim çok eski bir pc'mdede aynı sorun vardı oyun falan açtığım zaman bazen Hoparlörden dırrrrrrrrrrr sesi gelirdi bazende hem kasadan hem hoparlörden ama anladımki bu sorun HDD kaynaklı HDD Yi değiştirince sorun çözüldü bu sorun HDD'den kaynaklı zaten @temmuz yazılımsal olarak yapılabilecek tüm yöntemleri söylemiş bu donanımsal bir sorun HDD'nde sıkıntı olabilir.

    infinity infinity (402)