Pc uyku moduna geçmiyor

Ben pc'min anakartını değiştirdim değiştirdikten sonra uyku moduna geçmemeye başladı bunun çözümü var mıdır?

Uyku moduna aldığımda ekran kapanıyor normal olarak kasadan kapanma seside geliyor ve Harddisk ışığıda sönüyor ama fan ve power ışığı kapanmıyor. Acaba yazılımsal olarak mı sorun var yoksa donanımsal olarak mı?

meraklikvby55 meraklikvby55 (1)
7 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    Anakart değiştikten sonra işletim sistemini sıfırdan tekrar yüklediniz mi? Bazen anakart değişimlerinde bilgisayar hiç açılmaz ya da açılsa da performanslı çalışmaz.Anakart değişim sonucunda pek çok donanım farklılaştığından sistem verimsiz olur ve gerçek performansını vermez.Bazı uyumsuzluk sorunları oluşabilir.

    Eğer temiz bir Windows kurulumu yapmadıysanız ilk olarak işletim sistemini sıfırlayın.

    ismailsarp ismailsarp (6010)
    7 yıl önce cevaplandı

    • Değistikdenden sonra sıfırdan yüklemedim sıfırdan yüklemem sonucunda kesin sonuçla düzelirmi boş yere sıfırlamak da istemiyorum meraklikvby55 7 yıl önce
    • Anakart değiştirmişsiniz, bu da sistemin neredeyse her donanımında değişiklikler demek.Kullandığınız ses yongası, ethernet yongası, veriyolları değişiyor.Siz eski sistemden kalan bazı sürücüler ile yola devam ediyor olabilirsiniz.Bu da tam performans vermeyecektir.Uyumsuzluk sorunları olabilir.Bilgisayarın uykuya geçmemesi de büyük ihtimalle bu sebepten oluyor.Çünkü farklı bir sebebten bu sorunu yaşamamız gerekiyor. ismailsarp 7 yıl önce

    İşletim sistemini yeniden yüklemek muhakkak problemi düzeltir ama önce alttaki çözümler denenmelidir:

    1- Güç seçeneklerine bir göz at (Belki bir şekilde ayarlar/tercihler değişmiş olabilir).

    2-  Wifi yapılandırması Güç Yönetimi sekmesi altında "Güç kazancı sağlamak için bilgisayar bu aygıtı kapatsın" seçili değilse baş tarafındaki kutuya işaret koyarak seçili hale getir.

    3- Eksik veya bozuk sistem dosyaları ihtimalinide düşünerek sfc /scannow komutunu kullan, sistemi tarat.

    Komut isteminde (CMD) bu komutu çalıştırarak problemlerin düzeltilmesi denenenir (Arabirim "Yönetici olarak çalıştır" istemiyle başlatılmalıdır).

    sfc /scannow komutu nedir, ne işe yarar ve nasıl kullanılır? (tıkla)

    4- Ekran kartı güncellemeside işe yarayabilir.

    temmuz temmuz (12505)
    7 yıl önce cevaplandı

    • güç seceneklerine baktım tercihler uyku moduna geçmesini engelleyecek bir seçenek işaretli değil. Pc de wifi yok çünkü masaüstü. Sistemi taratmayı nasıl yapacağimi bilmediğim için yapamadım. Ekran kartını güncelledim düzelmedi. meraklikvby55 7 yıl önce
    • Mesajıma yeniden bak @meraklikvby55 temmuz 7 yıl önce
    • Sistemi tarattım bazı dosyaları onaramadığını yazdı ve malesef sorun düzelmedi meraklikvby55 7 yıl önce
    • Öyleyse @ismailsarp tavsiyesini uygula, format atarak işletim sistemini yeniden yükle @meraklikvby55 temmuz 7 yıl önce