PC'ye trojan bulaştı neler yapmış olabilir?

Pc ye Trojan Zpevdo.B bulaşmıştı fakat defender direkt olarak tespit etmiş ve karantinaya almıştı anladığım kadarıyla ve dosya konumundan bakıcak olursak bir oyundan bulaştı ilk altta tehdit buldu yazdı sonra baktığımda etkin yazıyordu ardından çıktım oyundan defender otomatik karantinaya aldı oyunu kapatıp bir daha açtım oyunun patcherı güncelleme yaptı ve bir daha girince aynı hatayı verdi bide girerken oyun yönetici izni istiyor ne yazık ki yani yönetici iznide vermiştim dakat dediğim gibi direk sildi şimdi asıl sorum şu

Bu trojan bulaştıktan sonra (etkin yazıyordu) direk silindi fakat ne gibi zararlar vermiş olabilir direkt olarak şifrelerimi çalmış olabilir mi chromdan şifre kayıt etmiyordum fakat hesabım açıktı o sırada ayrıca gene windows10 olduğu için direk olarak pcde açık olan bir hotmail hesabı vardı yani Trojan bunları çalabilirmi bulaştıktan sonra hiç şifre felan girmedim. İşlem yapmadım.

Bide pc açıldığında ara sıra cmd açılıp kapanıyordu 1 saniyeliğine bugün 4 tanesi felan ard arda açılıp kapandı.

selocan787 selocan787 (107)
5 yıl önce sordu

  • Zpevdo.b adlı trojan virüsü bilgisayarındaki hesapların şifrelerini çalan bir virüstür. Bu virüsten kurtulmak için kaspersky veya malwareytes anti virüs programlarını indirip tam tarama yapmak en mantıklı şey. Veya Usb Temiz kurulum yap. Benim bilgisayarıma bulaşmıştı skrtgamer 2 yıl önce

Toplam 2 Cevap

Trojan'lar açık oturumlardaki parolaları çalmazlar. Örneğin Hotmail, Gmail oturumunuz açıksa bunlara ait parolalara erişemezler. Hangi parolaları çalabilirler? Mesela tarayıcı tarafından kayıt edilmiş parolalar varsa bunları çalabilirler, bilgisayarda saklı olan parolaları çalabilirler, trojan aktifken girilen parolalar çalılabiir (keylogger özelliği olabilir)

"Beni hatırla" özelliği olan sitelere ait parolaları da çalamaz.Çünkü beni hatırla seçeneği ile giriş yapılan sitelerde parolalar bilgisayarda saklanmaz. Sadece beni hatırlayı seçtiğinizde bilgisayarınıza bir çerez bırakılır.

alattin alattin (16984)
5 yıl önce cevaplandı

  • O zaman sıkıntı yoktur hocam zaten çok kısa bir süre etkileşimde kaldı ayrıca şu anda defenderla tarama yapıyorum 2.5m dosya taradı en az halada devam ediyor mbytes 400k dosya tarıyordu ne var ne yok görücez sonunda selocan787 5 yıl önce

Virüs bize "hocam bak hotmail hesabını çalıyorum helal et" demeyeceğine göre, bulaşan virüsün tam olarak nasıl bir işlem yaptığını bilemeyiz. Her şey olabilir, virüs her şeyi yapar. Hele de sen ona yönetici olarak çalışma yetkisi verdiysen.

Sen kullanıcı olarak, çalınmış olabileceğinden şüphe duyduğun sosyal medya hesaplarının şifrelerini değiştirebilirsin. Benim merak ettim asıl nokta şu: Oyundan nasıl virüs bulaşıyor? Oyunda crack, full yapmak için patch falan mı kullanıyordun?

omercik omercik (9418)
5 yıl önce cevaplandı

  • Hayır oyun online bir oyun burda isim vermeyeyim ama oyuna güncelleme geliyor o güncellemede konulmuş olabilir selocan787 5 yıl önce
  • Burda asıl merak ettiğim konu tamam şifreyi yazdıktan sonra beni hatırla yada kaydet butonuna tıklanınca çalınırda zaten açılmış şifresi kaydedilmiş hesapları çalabilirmi onu merak ediyorum selocan787 5 yıl önce
  • Misal hotmailim açık ama kaydete basmadım onu çalabilirmi selocan787 5 yıl önce
  • Oyuna üretici virüs koymaz, mutlaka başka enteresan bir durum var. Sorunun cevabını bilmiyorum @selocan787 omercik 5 yıl önce
  • Yok hocam özelden anlatayım selocan787 5 yıl önce
  • Nasıl olduğunu selocan787 5 yıl önce
  • Hocam burdan isim vermeyeyim diye özelden anlattım nasıl olduğunu nasıl oyundan bulaşabileceğini selocan787 5 yıl önce
  • @alattin hocam sizin bir bilginiz var mı şu direk çalınma olayıyla alakalı selocan787 5 yıl önce
  • @selocan787 spam atma yorumların altına darkcrak 5 yıl önce