PDF dosyalarında arama yaparken karakter sorunu yaşıyorum.

Merhaba
PDF'te arama yapmak için F3 tuşunu kullanıp, "doğrudan" kelimesini yazıp aratıyorum.
Fakat sonuç bulunamadığına dair bir uyarı alıyorum. Aslında öyle bir kelime var.
Ancak Do¤rudan diye arattığımda "Doğrudan" kelimesini seçili gösteriyor

 ş  harfini  fl  diye arattığımda  ş  harfini seçili gösteriyor.

Sanırım dosyanın yazı fontu "Adobe Garamond"

Başka PDF dosyalarında böyle bir sorun yaşamıyorum.
Ne yapmamı önerirsiniz? Şimdiden teşekkür ederim.

lost lost (11)
9 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    PDF dosyasındaki karakter kodlaması ile ilgili bir sorun olabilir. Adobe Garamond fontu standart bir font olmadığı için Türkçe karakterlerin aranmasında sorun çıkartıyor olabilir.

    Sorunu çözmek için farklı PDF okuyucu programlar kullanmayı deneyebilirsiniz.

    Öncelike şunu deneyin. PDF dosyasınız sürükle bırak ile Google Chrome tarayıcısında açık olan bir pencereye bırakın. Google Chrome bütünleşik bir Pdf okuyucuya sahiptir.

    Bu okuyucu içindeki arama fonksiyonunu kullanabilirsiniz.

    Bu çözüm olmazsa, Foxit Reader deneyebilirsiniz. Bir başka ücretsiz PDF okuyucu program.  Farklı pdf okuyucular farklı sonuçlar verebilir.

    cemkara cemkara (4215)
    9 yıl önce cevaplandı

      İlk olarak Chrome sürükle bırak yaparak tarayıcıda açtım.
      F3 ile arattım ve sonuç aynı.

      Foxit Reader programında da aynı sorun'u yaşayınca, sizinde dediğiniz gibi karakter kodlamasında bir yanlışlık yapıldığını düşünüyorum.

      Şimdi fark ettiğimde de sorun, kalın yazılan Doğrudan İletişim ve diğer kalın
      yazılan başlıklarda oluyor.

      Kalın olmayan normal harflerde arattığımda " ğ " seçili geliyor.

      Sanırım hazırlayan kişi bir şeyleri hesaba katmamış sanırım.
      Aternatif bir reader programını öğrenmiş oldum.

      Yanıtınız için teşekkür ederim.

      lost lost (11)