Petya virüsünden nasıl kurtulabiliriz?

Petya virüsü tıpkı Wannacry gibi bilgisayarımızı, dosyalarımızı kilitleyip bizi çıkmaza sokan bir çeşit fidye yazılımı. Kısa bir süre önce yayılmaya başladı internet ortamında. Uzmanim.net kullanıcılarını bu virüs hakkında bilgilendirmek istedim.

omercik omercik (9418)
6 yıl önce sordu

  • Paylaşmak istediğin çözümleri sayfa üzerinde renkli düğmelerden en sonuncusu olan (gri renkli) "çözüm paylaş" düğmesini kullanarak yapmalısın. Bu mesaj, paylaştığın ilk mesaj olsun, oradan yeniden paylaşır ve daha önce paylaştığın bunu kaldırırsın. Kolay gelsin. temmuz 6 yıl önce
  • Tam öyle yaptım zaten, en az bende sizin kadar site kurallarından haberdarım merak etmeyiniz hocam :) omercik 6 yıl önce
  • Bunu özel olarak kuralları öğretmek için belirtmedim. Belirttiğim şekilde yapıldığında cevap mesajının sol bölmesinde "çözüm kabul" düğmesi otomatik seçilir ve yeşil hale gelir. Böyle oluncada açılmış konunun soru olarak kalmadığı, doğru çözümünde verildiği ana sayfada belli olur, daha fazla dikkat çeker, faydalanmak isteyenlere daha iyi gösterilmiş olur. Bunun içindi. Hemen tepkili cevap vereceğine biraz düşün istersen :) temmuz 6 yıl önce
  • Açtığın konu ve paylaşım "çözüm paylaş" düğmesinden yapılmamış gibi görülüyor. Bir aksilik olmuş olabilir. Yeniden dene istersen. temmuz 6 yıl önce
  • İnanın bana ben zannettiğiniz gibi önyargılı, tepkili biri değilim @temmuz hocam :) Teşekkür ederim tavsiyeniz için, siz benden daha eskisiniz dolayısıyla böyle ara ara bekliyorum değerli fikirlerinizi. omercik 6 yıl önce
  • Tamam, şimdi olması gerektiği hale geldi, kolay gelsin :) temmuz 6 yıl önce
  • Teşekkür ederim sizede omercik 6 yıl önce

Toplam 1 Cevap

Janus Cybercrime Solutions adı verilen bir hacker grubu, binlerce bilgisayarı kilitleyen Petya virüsünü çözmüş ve bu virüsün anahtarını yayınladı. Mesaj tam olarak şu şekilde:

Congratulations!
Here is our secp192k1 privkey:
38dd46801ce61883433048d6d8c6ab8be18654a2695b4723
We used ECIES (with AES-256-ECB) Scheme to encrypt the decryption password into the “Personal Code” which is BASE58 encoded.

Bu mesaj şunu ifade ediyor:

Petya virüsünden dolayı bilgisayarı/dosyaları kilitlenmiş kişiler 38dd46801ce61883433048d6d8c6ab8be18654a2695b4723 anahtarını kullanarak virüsü aşabilecekler.

NOT: Bilgisayarına fidye virüsü bulaştığı için sabit diskini formatlamış ve verilerinin yedeğini almamış kişiler için bu anahtarın hiçbir önemi bulunmuyor.

omercik omercik (9418)