.php için varsayılan olarak atanmış programı tekrar default yapmak

phpstorm diye bi program indirdim kurdum fakat çok nazlı bi program olduğu için kaldırdım tekrardan programı komple sildim kayıt defterini falan heryeri temizledim ama .php adında dosya oluşturduğumda yada indirdiğimde o prgramın simgesi geliyor hala eskisi gibi tanınmaz program atanmamış şekline nasıl dönderebiliriz.

deniza deniza (49)
8 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    1. PHP uzantılı dosyayı sağ tuşla tıklayın
    2. Açılan menüden Birlikte aç seçeneğime gelin.
    3. Birlikte aç seçeneği görünmüyorsa Shift duşuna basılı tutarak sağ tuş ile tıklayın.
    4. Birlikte açmak istediğiniz uygulamayı seçin, örneğin notepad.
    5. Windows 7 kullanıyorsanız "Her zaman bu tür dosyalar için seçili programı kullan" seçeneğini işaretleyin.

    Ya da  program ile ilişkili uzantıyı silmek için

    1. Windows ve R tuşlarına basın.
    2. Çalıştıra Regedit yazın ve enter tuşuna basın.
    3. Kayıt defterinde şu yolu izleyin
      HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\FileExts
    4. Bu yol altında .php uzantısını bulun ve silin.
    5. Bilgisayarı yeniden başlatın.
    cemkara cemkara (4215)
    8 yıl önce cevaplandı

    • 2nci seçenek işe yaradı hocam teşekkürler. deniza 8 yıl önce