PHP ile etiket sistemi nasıl yapılır?

-3

Merhabalar istediğim şey başlıktada belirttiğim gibi uzmanim.net'teki gibi etiket ekleme sistemi Web sitem php  js jquery ile yazdım.istediğim etiket sistemi ise soru sorarken soru hakkında etiket yazıyoruz ya örneğin php jquery  vs. Gibi ben o sistemi yapmak istiyorum fakat veritabanım  nasıl olmalı ve etiketlerin yazılacağı input nasıl olmalı bunun hakkında hicbir fikrim yok.etiket sisteminde php ve gerekirse jquery kullanmak istiyorum @alattin

yumuklusucurta yumuklusucurta (89)
6 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    sitene etiket  / tag sistemi entegre etmek istiyorsan veritabanını şu şekilde tasarlayabilirsin:

    Tablo: Etiketler

    • Id (örnek veri: 1) Primary Key
    • Ad (örnek veri: Word Wide Web) / Unique - Eşsiz olmalı
    • UrlDostuAd (örnek veri: word-wide-web)

    Burada Id otomatik artan sayı olabilir. Ad kısmına etiketin adını yazmalısın. UrlDostuAd ise etiketin özel karakterlerden arındırılmış, URL için sorun oluşturmayacak yapıya çevrilmiş hali olmalı. UrlDostuAd verisini URL oluştururken kullanacaksın: https://uzmanim.net/sorular/etiketli/php-ile-etiket-sistemi-yapimi gibi. Bunu önceden hazır veritabanında tutarsan ilerde çok işini kolaylaştırır.

    Yukarıdaki tablo etiketleri saklayacağın tablon olacak. Bu tabloya her etiket sadece bir defa kaydedilecek. Böylece elinde tüm etiketklerin bir listesi olacak.

    Etiketler ile içeriği eşleştirmen gerekecek. Bunun için de içerik tablona Etiketler adında bir kolon açman gerekir. Örneğin bizdeki Sorular tablosunda etiketler adında bir kolon var. Bu tabloda etiketleri virgül veya benzeri bir ayıraç ile ayırarak saklayacaksın.

    Örneğin bu soru için  php, etiket,etiket-sistemi gibi soruya ait etiketler sorunun Etiketler tablosunda tutuluyor. Daha sonra php etiketli soruları listelemek istersen bu kolon üzerinden sorgulama yapabilirsin.

    Database dışında ayrıca etiketleri uzmanim.net'te olduğu gibi bir formda göstermek istersen http://aehlke.github.io/tag-it/ gibi jquery eklentilerinden yararlanabilirsin.

    alattin alattin (16984)
    6 yıl önce cevaplandı

    • @alattin abi hani soru sorarken etiket ekliyoruz ya onu demek istiyor. Veya sosyal medya gibi birşey yapmak istiyorsa kişi etiketleme vb. olabilir. toprak34 6 yıl önce
    • @alattin abi açıkcası sorunun eksik olduğunu düşünmüyorum istediğim şeyi "uzmanim.net'teki gibi etiket ekleme sistemi" diye belirtmişim zaten soru sorarken hani php vs. diye etiket ekliyoruz ya ben ondan bahsediyorum. yumuklusucurta 6 yıl önce
    • @yumuklusucurta @toprak34 ne anlatmak istediğini anlıyorum. Fakat burada bir amacımız var. Sorularımız ve cevaplarımızın olabildiğince fazla insana ulaşmasını istiyoruz. Bunu sağlayabilmek içinde soruyu soran arkadaşın herkesin anlayabileceği bir dil ile sorusunu sorması gerekiyor. Hangi dili kullanıyorsun? Hangi teknolojiler ile etiket sistemini yazmak istiyorsun? Etiket sisteminin nesini soruyorsun? Nasıl yapılır bunu mu soruyorsun? Yoksa etiket sisteminin sitelere ne katkısı var bunu mu öğrenmek istiyorsun? Etiket sistemi ne işe yarar bunu mu öğrenmek istiyorsun? Bu soru yazdığın şu şekilde olsa daha faydalı ve anlaşılır olmaz mıydı? " Asp.Net ile uzmanim.net sitesindekine benzer bir etiket sistemi oluşturmak istiyorum. Bunu nasıl yapabilirim?" ya da "uzmanim.net sitesindekine benzer bir etiket sistemi için uygun veri tabanı tasarımı nasıl olmalı?" Sizden ricam sorularınıza biraz özen gösterin ki cevap verenlerin işi kolaylaşsın, sorularınız sizden başkalarına da katkı sağlasın. alattin 6 yıl önce
    • @alattin abi haklısınız özür diliyorum soruyu tekrardan düzenledim. yumuklusucurta 6 yıl önce
    • @alattin abi birde bu etiket sistemi sadece seo için değil mi yumuklusucurta 6 yıl önce
    • @yumuklusucurta sadece seo için değil. site içinde farklı gezinme olanakları da sağlıyor. bilgiyi etiketleyerek farklı şekillerde ulaşılabilir kılıyorsun. seo etkisi eskisi kadar yok açıkcası. alattin 6 yıl önce