php .php uzantılı dosya deişimi

merhaba arkadaşlar.

siteadi.com/bildirimler.php

siteadi.com/page.php

gibi .php olanları nasıl siteadi.com/page

yapabilirim?

.php olarka gözükmemesini istiyorum

chnyrdkl chnyrdkl (16)
6 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    Merhaba;

    Bunu sunucunuz'da bulunan .htaccess dosyanıza ekleyeceğiniz birkaç satır kod ile kolaylıkla halledebilirsiniz. Örnek;

    Options +FollowSymlinks
    RewriteEngine On
    RewriteRule ^index.*$ index.php [NC]
    RewriteRule ^dosyaadi.* dosyaadi.php [NC]

    Yukarıda ki kod ile, hangi dosyalarınızın uzantılarını gizlemek istiyorsanız örnekde'ki gibi alt alt sıralayınız. Unutmamanız gereken bir husus var. Dosyalarınız'da ki verdiğiniz linkler örneğin;  <a href="index.php"></a> burda bulunan kod dizinini şu şekilde değiştirmeniz gerekmektedir. <a href="index"></a>

    notify notify (538)
    6 yıl önce cevaplandı

      Tüm olmayan dosya isimlerini örnek http://www.sitenizinadresi.com/benim-boyle-bir-sayfam-var adresinin / dan sonrasını index.php dosyanıza get olarak alabilir, kodlama içerisinde dilediğiniz sayfayı ekrana getirebilirsiniz.

      Options +FollowSymLinks
      RewriteEngine On
      RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-d
      RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-f

      RewriteRule ^(.*)$  index.php?gelensayfaadresi=$1 [QSA] [L]

      kartalkamil kartalkamil (1)