PHP urldeki id değişimi nasıl engellenir?

Merhaba,

Yaptığım php uygulamasında oturum açma işlemi yaptım. Bütün sayfalara erişim kullanıcı id'si ile gerçekleşmekte. Yani linke tıkladığımda oturum açmış kişinin id'si url ye ekleniyor. Yapmak istediğim 2 şey daha var ama nasıl yapacağımı bilmiyorum.

1- Url'deki id'de yazan değerin değişmesini engellemek. Yani el ile girildiğinde tekrar aynı id'ye yönlendirilsin.

2- id boş olduğunda da sayfalar açılıyor. Bunu engellemek istiyorum. Adres çubuğuna direkt link yazılırsa oturum açma sayfasına yönlendirmek istiyorum.

Yardım edebilirseniz çok sevinirim, teşekkürler.

paristanbulima paristanbulima (228)
8 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    2. maddeyi yaptım :) 1. maddede yardımcı olursanız sevinirim.

     if($_GET['id'] == ''){
         header("Location:signin.php");
         }

    paristanbulima paristanbulima (228)
    8 yıl önce cevaplandı

    • id değerini, kullanıcı giriş yaptığında session veya cookie'de tutarak her hangi bir linke tıkladığında ikisini karşılaştırabilirsiniz. Aynı değil ise sessiondakine yönlendirirsiniz. Php bilgim yok kusura bakmayın. İşe yararsa paylaşın lütfen. damlakoc 8 yıl önce