Pil virüsü nasıl temizlenir?

Telefonum cihazınıza virüs bulaşmış ve pil zarar görmüş uyarısı veriyor. Hemen pil virüsünü sil şeklinde bir buton var. Bu butona dokunmalı mıyım?

Pil virüsü nedir, Pil virüsü nasıl temizlenir?

hakan hakan (15394)
7 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Pil virüsü nasıl temizlenir?

    Pil virüsü diye bir şey yok. Bunu söyleyerek başlayayım.

    Virüsler pil gibi donanım birimlerine bulaşmaz. Virüsün pil içinde bulaşabileceği bir bölüm bulunmamakta.

    Fakat  virüs bulaşan telefonlarda pilin çabuk bitmesi mümkün. Bunun sebeni virüsün sürekli çalışıyor olması ve telefonun işlemci ve ram gibi kaynaklarını kullanıyor olmasıdır. Aynı şekilde virüs internet bağlantısını da aktif tutarak telefonun pilini bitiriyor olabilir.

    Son dönemde özellikle android telefon ve tabletlerde çok tehlikeli virüsler söz konusu. Bu virüsler telefonda root yani en yetkili kullanıcı yetkilerine sahip olarak kendini işletim sistemi dosyalarına bulaştırıyor. Bu durumda temizlenmesi neredeyse imkansız hale geliyor.

    Yine bazı reklam yazılımları virüs gibi çalışarak Android telefon ve tabletere bulaşıyor ve pilin çabuk bitmesine sebep oluyor.

    Bu virüslerin temizlenebilmesi için telefonun root  edilmesi gerekebilir. (Root nedir?)  Bazı virüslerde Root etmek de çözüm değil ancak temiz bir Rom yüklemek gerekiyor. Durum bu derece ciddi.

    Android virüsleri için şuanda iki tane etkili yazılım var. Bunlar Dr. Web ve Avast.

    Dr.Web Anti-virus Android nedir? Dr.Web Anti-virus Android nasıl kullanılır?

    Avast Mobile Security nedir? Avast Mobile Security nasıl kullanılır?

    Telefonda virüs olup olmadığını anlamak için  Dr Web. Android uygulamasını Google Play üzerinden indirin ve telefonu bir taratın.

    Aynı şekilde Avast ücretsiz'i de indirip telefonu taratmalısınız. Şanslıysanız  virüs temizlenir ve pil virüsü dediğiniz virüs silinerek  telefon pili daha uzun dayanır.

    Antivirüs programlarından biri telefonunuz Root edilmelidir derse o zaman Telefonu root etmelisiniz.

    Android telefon nasıl root edilir? linkinde anlatıldığı gibi telefonu root etmelisiniz. Daha sonra virüs taraması yapın.

    hakan hakan (15394)