Ping'deki aşırı düzensizlik

merhabalar, yaklaşık 1 aydır yaşadığım soruna hala bir çözüm bulamadım. Google'ı pingliyorum ve ping değerim sürekli düzensiz, 1 ay önce böyle bir şey yoktu, ttnet'i arıyorum bizde her şey normal görünüyor diyorlar. İnternette denenebilecek neredeyse her şeyi denedim sorunum çözülmüyor, bi abimin yardımıyla bugün bir ekip geldi ve portu değiştirdiklerini söylediler. Ping değerimin en iyi hali 53 iken 41 e düştü fakat 3 saat sonra yine aynı hale geldi, üstteki komşuya wifi ile bağlanıyorum onda da düzensizlik var 50 50 50 giderken bir anda 200 olup 70 e falan iniyor belki ona wifi ile bağlanıyorum diyedir bilmiyorum ama bende sorun böyle, (edit: şuan 80 90 olarak düzensiz gitmiş ama normalde 150 ye falan çıkıyor)ben modemi kablolu kullanıyorum, wifiyi de devre dışı bırakıyorum, sorunum bir türlü çözülmüyor, ne yapmam gerekli?

ping sorunu

notcactus notcactus (1)
4 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Ping süren de çok uzun. Google ping time 15-20 ms aralığında olur genelde (istanbul, TTNET 24 bit ADSL)

    Ping sorununn çözümü için bir kaç şeyi kontrol ettirmen lazım

    • Adsl modeme gelen telefon kablosunda ek, yama var mı kontrol edilmeli.
    • Adsl modeme kablo ile bağlanıp ping süresi kontrol edilmeli. WiFi üzerinden ping kontrolü sağlıklı sonuç vermeyebilir.
    • Adsl modem yazılım güncellemesi var mı kontrol edilmeli.
    • Telefon hattı üzerinde paralel bir hat var mı, telefon cihazı kullanılıyor mu kontrol edilmeli
    • Ping testi sırasında indirme yapılmamalı, VPN, proxy kullanılmamalı, ağ üzerinde başka cihazlar yoğun trafik oluşturmamalı.
    • Mümkünse başka bir adsl modem ile de deneme yapmakta yarar var.

    Tüm bunlar kontrol edildikten sonra sorun devam ediyorsa sorunun tek muhatabı TTNET kalıyor. Sana gelen hatta, telefon kutusunda bir sorun olabilir.  Bulunduğun bölgeye özel bir durum söz konusu olabilir.

    alattin alattin (16984)