Ping neden olur ?

Ping nedir ping'i ne etkiler yazilimsal yönden etkisi var mıdır yani ağ ayarları ile alaklaımıdır ?
normalde sabit 14 ms aldığım oyunda dalgalanmalar oluyor bazıları çok kısa bazıları 30 saniye kadar sürüyor sebebi nedir ?

ahmet5847 ahmet5847 (92)
6 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    ping, senin bağlantının tepki süresidir. Ne demek bu şimdi bunu anlatmaya çalışayım.

    Internette iletişim veri paketleri ile olur. Bu veri paketleri çeşitli bilgiler taşıyan parçacıklardır. Örneğin bir download yaptığında, bir internet sitesinde gezindiğinde veriler senin bilgisayarına parçalar halinde iletilir.

    Ping, senin bilgisayarından ya da internete bağlı herhangi bir cihazından giden veri isteklerine karşı tarafın verdiği cevabın gelme süresidir.

    ping süresini iyileştiren veya kötüleştiren temel olarak iki faktör vardır:

    1. Senin internet bağlantı hızın / durumun
    2. Bağlantı yaptığın sunucunun durumu

    Örneğin senin internet bağlantın kötüyse, yani yavaşsa ping süren uzar.  Yine sen yoğun bir şekilde download yapıyor bir yandan da oyun oynamaya çalışıyorsan, senin bilgisayarın ve oyun sunucun arasında ping süren uzar.

    Senin bağlantun mükemmel olabilir, çok hızlıdır ama oyun sunucun yavaştır, yoğundur, bu durumda da ping süren uzar.

    Oyunda ping süren uzuyorsa;

    1. İnternet bağlantında dalgalanmalar oluyordur, bu senden kaynaklanmaya bilir. Örneğin interneti sadece sen kullanmıyorsan, başkaları da kullanıyorsa ve onlar o esnada download yapıyorlarsa senin ping süren uzar.
    2. Oyun sunucusu o an çok yoğun olabilir. Fazla oyuncu vardır ve bağlantı hızları senden çok daha iyidir. Bu duruma senin ping süren yine uzar.

    Ping süresi bilgiayarda yapılacak yazılımsal ayarlar ile uzamaz veya kısalmaz.  Tabi indirme yapan uygulamaları kapatmak, o an hiç indirme yapmak ping süreni kısaltacaktır.

    hakan hakan (15424)
    6 yıl önce cevaplandı

    • Cevap için teşekkürler... ahmet5847 6 yıl önce
    • yazılımsal ayarlarla internet hızı ya da verimi değişir mi ? ahmet5847 6 yıl önce
    • @ahmet5847 Son cümlede yazıyor :) toprak34 6 yıl önce
    • bravo @toprak34 :) hakan 6 yıl önce
    • Mantık şu mu ping hızlanmassa internette hızlanmamış oluyor ? ahmet5847 6 yıl önce