Ping nedir, nasıl kullanılır?

Ping nedir?

Ping nasıl kullanılır?

Ping komutu ne işe yarar?

Ping ile bağlantı kontrolü nasıl yapılır?

cemkara cemkara (4215)
8 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Ping Nedir?

    ping bir komut istemi uygulamasıdır. Sunucu ile bilgisayarınız arasında 32 byte boyutunda veri yollar ve sunucu size yanıt veriyor mu bunu gösterir. Örneğin ping google.com komutunu uygularsanız google sunucusuna bilgisayarınızdan bir test veri paketi gönderilir.
    Sunucunu bunu alırsa size aldığını belirten bir cevap gelir.

    Ping komutu sadece Windows değil *nix sistemlerde yani unix, linux gibi işletim sistemlerinde
    de geçerlidir.
    Her şey normal görünüyor fakat internete çıkamıyorsanız ilk yapılması gereken ping
    ile bağlantı kontrolü yapmaktır.

    Ping nasıl kullanılır?

    Ping komutunu kullanmak için

    1. Windows + R tuşlarına basın.
    2. Çalıştır bölümüne CMD yazın ve enter tuşuna basın.
      ping uzmanim.net
    3. ping ile uzmanim.net arasında boşluk olduğuna dikkat edin.

    4. Ping sonrasında aşağıdaki 3 genel mesajdan biri ile karşılaşırsınız

    Gönderilen tüm paketle başarılı ise:
    ping nedir

    yukarıdaki cevap ingilizce Windows üzerinden alınmıştır. Burada dikkat etmeniz gereken şudur 0% loss yani 0% kayıp. Bunun anlamı 32 byte'lık 4 veri paketi gönderilmiş ve bunun karşılığında tüm paketlere cevap alınmıştır. Burada bağlantıda, ağ bağlantısında bir sorun yok demektir.

    ping veri kaybı

    Eğer ping komutuna sunucu yanıt vermezse, aşağıdaki gibi bir sonuç ile karşılaşırsınız

    ping kullanımı

    100% loss yani 100% kayıp, test başarısız anlamına gelir. Gönderilen tüm paketler kaybolmuştur. Burada sorun karşı sunucuda da olabilir.

    O zaman başka sunucuya ping atılmalıdır. ping google.com gibi başka bir sunucuya ping atılmalıdır. Denenen başka sunucu cevap veriyorsa ilk atılan sunucuda sorun vardır veya bu sunucu güvenlik nedenleri ile pinge kapalıdır, cevap vermez.

    Denenen farklı sunucularda sürekli paket kaybı yaşanıyorsa modem kapatıp açılmalıdır. Bu durumda modem üzerindeki ışıklar kontrol edilmeli, eğer ADSL ışığı sabit yanmıyorsa hizmet sağlayıcı aranmalıdır(superonline, ttnet)

    Alan adının çözümlenenemesi

    Bazı durumlarda bilgisayar alan adını çözümleyemez. O zaman aşağıdaki gibi bir tablo karşınıza çıkar.

    ping nasıl kullanılır

    "ping isteği ana bilgisayarını bulamadı" gibi bir hata ile karşılaşıldığında sorun DNS sunucuda olabilir. Bu durumda doğrudan Ip adresine ping atmak denenmelidir. Örneğin Google DNS sunucularına ping denenebilir

    ping 8.8.8.8

    Eğer yukarıdaki komuttan 0% kayıp geliyorsa sorun DNS sunucudadır. O zaman bilgisayar el ile DNS girmeyi denemelisiniz.
    Windows 8'de DNS nasıl değiştirilir?
    Windows 7'de DNS nasıl değiştirilir?

    Genelde en çok karşılaşılan durum budur. Bilgisayar DNS bilgisini modeden alamaz. Bu durumda el ile DNS girmek sonucu çözecektir.

    cemkara cemkara (4215)