Pixellerin Karışması Sorunu!

Web tarayıcısı üzerinden (chrome, opera farketmeksizin) video izlerken -örn. bir dizinin geçmiş bölümünü- ekran bir müddet sonra yeşilli, kırmızılı 3x3mm lik kare kare ve ekrana saçılmış şekilde pixellemeye başlıyor sonrasında ise bilgisayar donuyor ve hiç bir işlem kabul etmiyor, Tek çözüm resetlemek oluyor. Bu işlemi lunix ortamındada yapmaktadır, Herhangi bir virüs olmadığını düşünüyorum

atkestanesi atkestanesi (1)
9 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    Buna bir virüsün sebep olma ihtimali çok düşük.

    Sorun ekran kartı sürücüsünden veya ekran kartındaki donanımsal bir sorundan kaynaklanıyor olabilir.  Video izlerken GPU fazla ısınır, bir ısı sorunu yaşıyor olabilirsiniz. Ekran kartınızın önce sürücülerini güncellemeyi deneyin.

    Ayrıca bir overclock söz konusu mu? Eğer overclock yaptıysanız bu işlemi geri alın.

    Video izlerken ekran kartını yoracak bir işlem çalışıyor mu? Örneğin bitcoin mining gibi bir işlem yapıyor musunuz?

    Bunları kontrol ettikten sonra ekran kartı fanını kontrol edin ve sisteminizin soğutmasını kontrol edin. Bir ısı sorunu yaşıyor olabilirsiniz.

    Diğer bir ihtimalde PSU sorunu olabilir.  Son olarak PSU gücünün yeterli olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

    murat murat (12492)
    9 yıl önce cevaplandı

    • Merhaba Sorularınızı tektek yanıtlayım Ekran kartı sürücüleri güncel ve dvd den veya bilgisayarımda var olan bluray/4k vidoelar bile herhangi bir sorun olmadan saatlerce oynatılabiliyor, Sorun sadece web tarayıcılarında olmakta Overclock yapmadım Miningde yapmamaktayım Söz konusu bilgisayar laptop olduğu için psu ve ekran kartı fanı kontrolü yapamamaktayım İşlemci fanını temizledim ve termal macunlarını değiştirmeme rağmen sorun devam etmekte, Bilgisayarı yeni açmış olsam dahi atkestanesi 9 yıl önce
    • Sonuç? atkestanesi 9 yıl önce

    Merhaba

    Sorularınızı tektek yanıtlayım

    Ekran kartı sürücüleri güncel ve dvd den veya bilgisayarımda var olan bluray/4k vidoelar bile herhangi bir sorun olmadan saatlerce oynatılabiliyor, Sorun sadece web tarayıcılarında olmakta

    Overclock yapmadım

    Miningde yapmamaktayım

    Söz konusu bilgisayar laptop olduğu için psu ve ekran kartı fanı kontrolü yapamamaktayım

    İşlemci fanını temizledim ve termal macunlarını değiştirmeme rağmen sorun devam etmekte, Bilgisayarı yeni açmış olsam dahi

    atkestanesi atkestanesi (1)