Polis virüsü nasıl temizlenir?

Bilgisayarı her açtığınızda şu şekilde uyarı alıyorsanız

Polis
Turkish National Police
Dikkat! Sizin Pc’niz aşağıda belirtilen sebeplerden en az biri ile bloke edilmiştir
Siz “Telif hakları kanunun” (video müzik yazılım) ihlal etmiş oldunuz ve telif haklı içeriği yasa dışı kullanmış veya dağıtmış oldunuz.

Bilgisayarınıza Polis virüsü bulaşmış demektir. Polis virüsü, bilgisayarınızı bloklar ve hiç bir işlem yapamazsınız. Sizin suç işlediğimizi söyleyerek sizden para sızdırmaya çalışır.

Polis virüsü nasıl temizlenir? Aşağıda anlatılmıştır.

cemkara cemkara (4215)
9 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Polis virüsü nasıl temizlenir?

    Polis virüsü  insanları yalan bilgiler ile kandırıp para sızdırmayı hedefleyen bir virüstür.

    Bilgisayarda işlem yapılmasına engel olur ve ekrana şu mesaj yazan bir sayfa çıkartır:

    Polis
    Turkish National Police
    Dikkat! Sizin Pc’niz aşağıda belirtilen sebeplerden en az biri ile bloke edilmiştir
    Siz “Telif hakları kanunun” (video müzik yazılım) ihlal etmiş oldunuz ve telif haklı içeriği yasa dışı kullanmış veya dağıtmış oldunuz.
    Bu Türkiye Cumhuriyeti Ceza Kanununun 128. maddesinin ihlali demektir. Ceza Kanununun 128. maddesi 200 ile 500 maksimum maaş veya 2 ile 8 yıl arası özgürlükten men sağlar. Siz yasaklı pornografik içeriği seyretmiş veya dağıtmış oldunuz.
    Bu Türkiye Cumhuriyeti Ceza Kanunu’nun 202. maddesinin ihlalidir. 202. madde, 4 ile 12 yıl özgürlükten meni sağlar. Bilgisayar verisine yasa dışı erişim sizin PC’nizden başlatılmıştır.
    Türk Ceza Kanunu’nun 208. maddesi 250 bin (YTL) para cezası veya 4 ile 9 yıl özgürlükten meni sağlar. Kişiliğiniz ve adresiniz şu anda tespit ediliyor.
    72 saat içinde yukarıda belirtilen bir veya birden fazla madde kapsamında size karşı ceza davası başlatılmış olacak.
    Para cezası miktari Try 200 (YTL) veya EUR 100€.
    Öde Ukash veya Paysacard.

    ICSPA – International Cyber Security Protection Alliance

    Polis virüsü temizleme işlemi için iki tane çözüm yolu var. Hangisi kolayınıza gelirse onu seçebilirsiniz.

    Polis virüsü normal bilgisayar açılışında bir işlem yapmanıza izin vermediği için bilgisayarı Komut istemi ile Güvenli Modda açmanız gerekiyor.

    Polis virüsü için aşağıda 2 çözüm sunulmuştur.

    Çözüm 1: HitmanPro.KickStart ile Polis Virüsü Temizleme

    HitmanPro.KickStart  Polis virüsü gibi fidyeci virüsleri temizlemede oldukça başarılıdır. HitmanPro.Kickstart ile temizleme işlemi için HitmanPro.Kickstart nedir, nasıl kullanılır?  linkinde anlatılanları yapın.

    Polis virüsü insanları korkutarak para sızdırmaya çalışan bir virüs. Combofix Polis Virüsünü temizleyecek, varsa diğer bilinen virüsleri de temizleyecektir.

    Çözüm 2: Combofix ile Polis Virüsü temizleme

    Windows 7 için Windows XP ve Vista için de aynı, Polis Virüsü temizleme şu şekilde:

    1. Önce Virüs bulaşmamış bir bilgisayardan Combofix çekin ve Combofix'i usb belleğe Kaydedin.
      Combofix nedir? Combofix nasıl kullanılır?
    2. Virüs bulaşmış bilgisayarda  Windows Logosu gelmeden sürekli F8 tuşuna bas-çek yaparak Windows açılış menüsünü yakalayın. Komut istemi ile güvenli modu seçin.
      Komut istemi ile güvenli mod
    3. Windows Komut istemi ile açıldığında komut istemine explorer yazın ve enter tuşuna basın.
    4. Combofix bulunan USB bellek bilgisayarınıza takılı olsun.
    5. Windows Explorer ile USB belleği bulun ve Combofix i çalıştırın.

    Polis virüsü temizleme bittikten sonra bilgisayarınızı Dr.Web ve Malwarebytes ile taratabilirsiniz.

    Dr.Web CureIt! nedir? Dr.Web CureIt! nasıl kullanılır?

    MalwareBytes nedir? MalwareBytes nasıl kullanılır? Malwarebytes i buradan indirin

    Bu iki program ücretsiz olup bilgisayarınızı Polis virüsü gibi zararlılara karşı tarar ve temizler. Genel bir bakım açısından da kullanmanızı şiddetle öneririm.

    cemkara cemkara (4215)