Port nasıl kapatılır?

Windows işletim sisteminde bir port nasıl kapatılır?

Güvenlik duvarı üzerinden bir port nasıl kapatılır?

Windows Defender ile bir port nasıl engellenilir?

murat murat (12492)
5 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    PORT NASIL KAPATILIR?

    Port nedir?

    Bilgisayar dünyasında port iki farklı şekilde karşımıza çıkar: Bilgisayar üzerinde fiziksel olarak bulunan bağlantı noktaları port olarak adlandırılır. Örneğin USB Portu gibi.  Fiziksel portlar ile cihazlar bir kablo ile birbirlerine bağlanırlar ve iletişim sağlanır.

    Port aynı zamanda programlama dünyasında da kullanılan bir tabirdir.  Bilgisayar, tablet, telefon gibi ağ üzerinden iletişim sağlayan cihazlar port adı verilen iletişim kapıları üzerinden birbirleriyle konuşurlar, iletişime geçerler.

    Tüm internete bağlana cihazlar TCP/IP denen bir protokolü kullanırlar. TCP/IP üzerinde 0-65535 arasında port numaraları bulunur. Bu port numaraları farklı iletişim yöntemleri için kullanılır. En çok kullanılan port numaraları:

    • 21 nolu port FTP yani dosya transfer protokolü için kullanılır.
    • 25 port: Mail gönderme
    • 53 port : DNS - Alan adı çözümlemesi
    • 80 port : HTTP yani bildiğiniz web
    • 110 port : Mail alma
    • 443 port : HTTPS, Güvenli web

    Bunlar en popüler port numaralarıdır. Internet üzerinden iletişim sağlayan her program bir port kullanır.

    Windows işletim sisteminde bir port nasıl kapatılır? Güvenlik duvarı üzerinden bir port nasıl kapatılır?

    Bazen çeşitli sebeplerden bir portu engellemek kapatmak isteyebilirsiniz. Bir portu kapatmak için Windows üzerinde bulunan Defender yazılımını ve bunun içinde bulunan güvenlik duvarını kullanabilirsiniz.

    Windows Güvenlik duvarı ile port engelleme

    Aşağıdaki anlatım Windows 10 işletim sistemi içindir.

    1. Windows Defender Güvenlik Merkezini açın.
    2. Güvenlik Duvarı ve ağ korumasını açın.
    3. Gelişmiş Ayarları Açın.
    4. Windows Güvenlik duvarı açılacaktır. Ya da Windows ve R tuşlarına basın. Açılan çalıştır penceresine wf.msc yazın ve enter tuşuna basın. Güvenlik Duvarı penceresi ekrana gelecektir.
    5. Gelen Kurallarını sağ tuşla tıklayın > Yeni kural'ı seçin.
    6. Kural Türü: Bağlantı noktası seçin.
    7. Bu Kural TCP'ye mi yoksa UDP'ye mi uygulanacak sorusunda TCP seçin.
    8. Belirli bir yerel bağlantı noktası bölümüne engellemek istediğiniz port numarasını yazın örneğin 110 yazın.
    9. Eylem: Bağlantıyı engelle seçin.
    10. Kural ne zaman uygulanacak bölümünde tüm seçenekleri seçin.
    11. Ad bölümüne:  Port 110 Engelleme yazın.
    12. Son'u tıklayın ve bitirin..

    Yukarıdaki şekilde herhangi bir TCP portunu kapatabilirsiniz. Örnekte port 110 üzerinden iletişim engellendi. Artık bu porta dışardan gelecek hiç bir bağlantı isteği cevaplanmayacaktır.  Bu şekilde güvenlik duvarı altından dilediğiniz portu kapatabilirsiniz.

    murat murat (12492)