Posta kodumu nasıl öğrenirim?

Posta kodumu nasıl öğrenirim? Posta kodunu nereden ve nasıl sorgulayabilirim?

alattin alattin (16999)
5 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Posta kodunu öğrenmek için PTT'nin posta kodu sorgulama sitesini kullanabilirsiniz. Yaşadığınız İl, ilçe, mahallenin posta kodunu öğrenmek için şu adımları uygulayın:

    1. http://postakodu.ptt.gov.tr/ linkine tıklayın.
    2. İlk adım olan il bölümünde posta kodunu öğrenmek istediğiniz ili seçin.
    3. Daha sonra aşağıdaki alanda o ile bağlı ilçeler listelenecek İlçeyi seçin.
    4. Daha sonra Mahalle / Köy  / Semt  bölümünden mahallenizi seçin.
    5. Bu size Posta Kodu (Zip Code) olarak görüntülenecektir. Posta kodunuz 34400 gibi bir sayıdan oluşur.
      Posta kodu öğrenme
    6. Posta kodunuz yukarıda resimde görülen mavi renkli koddur. Örnekteki posta kodu 34421'dir. Siz de yukarıdaki adımları kolayca uygulayarak tüm Türkiye için istenilen bir bölgenin posta kodunu öğrenebilirsiniz.

    Posta kodu nedir, posta kodu ne işe yarar?

    Posta kodu gönderilerin alıcılara daha kolay ulaştırılabilmesi için geliştirilmiş bir koddur.  Posta kodu şehirlerin semt ve mahallerine göre verilen bir koddur. Posta kodu sayesinde PTT gönderileri daha kolayca sınıflandırır ve bölgelere çok daha hızlıca sevk edebilir.

    alattin alattin (16999)