power saving mode ne demek? power saving mode hatasının çözümü nedir?

Power saving mode ne demek?

 Power saving mode hatasının çözümü nedir?

Power saving mode hatası nasıl çözülür?

hakan hakan (15424)
5 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Power saving mode ne demek?

    Bazı monitörlerde ekranda Power saving mode yazar ve ekrana görüntü gelmez. Power saving mode Türkçe, enerji tasarruf modu demektir.

    Bazı monitörler kasadan sinyal alamazlarsa Power saving mode denen enerji tasaruf moduna geçerler. Bunun anlamı bilgisayar kasası monitöre grafik sinyali yollamıyor demektir. Monitör, Power saving mode yani eneji tararruf moduna geçerek daha az elektrik tüketirler.

    Örneğin bazı LG monitörler Power saving mode iletisini gösterirler. LG monitör kasadan grafik sinyali alamazsa Power saving mode uyarısını ekrana çıkartırlar.

    Power saving mode hata mı?

    Power saving mode bir hata mesajı değildir. Bir bilgi mesajıdır. Fakat ekrana görüntü gelmediği için kullanıcılar Power saving mode yazısını hata mesajı olarak algılarlar.

    Monitörler Power saving mode yazıyorsa bu monitörde sorun var mı demek?

    Hayır. Bu monitör sinyal alamıyor demektir. Hata monitörde değildir.

    Power saving mode çözümü nedir?

    Öncelikle ekranda Power saving mode yazıyorsa çözüm için şunlar kontrol edilmelidir:

    • Bilgisayar kasasına elektrik geliyor mu?
    • Bilgisayar açıldığında fan ve kasa çalışıyor mu?
    • Kasada ekran kartı yerinden oynamış olabilir mi?
    • Monitör kablosu kasaya takılı mı? Yerinden oynamış olabilir mi?

    Power saving hatasının çözümü için ilk yapılması gereken Kasa ile Monitör arasındaki veri kablosunun kontrol edilmesidir. Bu kablo kasaya tam oturmuş mu kontrol edilmelidir. Yine bazı monitörlerde bu kablo monitöre de pinler vasıtası ile bağlanır. Bu pinler sıkı sıkıya yerine oturmuş mu kontrol edilmelidir.

    Eğer kablosa bir sorun yoksa sorun kasadan olabilir. Kasa kapağı açılmalı fanlar çalışıyor mu kontrol edilmelidir. El ile ekran kartı (kasa kapalı durumdayken) yerine sabitlenmeli ve oynama var mı kontrol edilmelidir.

    Her şey normal görünüyorsa, mümkünse başka bir monitör ile kasa test edilmelidir. Başka bir monitör ile çalışıyorsa monitörünüz arızalanmış demektir.

    Tam tersi de yapılabilir. Monitör başka bir kasa ile test edilebilir.

    Power saving mode hatası genel olarak kasa ile monitör arasındaki kablonun yerinden oynamasından kaynaklanır.

    hakan hakan (15424)