PowerMon.exe nedir?

Bilgisayarı her açtığımda C:\windows\temp\powermon\powermon.exe altındaki powermon.exe adındaki dosya çalışmaya başlıyor. Bilgisayarım powermon.exe çalışırken çok kasıyor. Oyunlarda özellikle neredeyse  hiç bir şey yapamıyorum. Powermon çalışırken işlemci kullanımı %100 neredeyse.

Bilgisayarımın fanı deli gibi dönüyor ve bilgisayar kasılmaya başlıyor. powermon.exe nedir? Bu dosyası silsem sorun olur mu? powermon.exe virüs olabilir mi?

Sizden öğrenmek istediğim bu dosyayı silsem sorun olur mu yani işletim sistemine ait bir dosya mı yoksa silinebilir mi?

ahmetyildiz ahmetyildiz (61)
9 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    Merhaba powermon.exe bir virüs yazılımıdır aşağıdaki program ile belirttiğim gibi sistemi taratırsanız vve temizleme işlemi yaparsanız sorununuz çözülecektir.

    Bilgisayarınızı malware, virüs yazılımlara karşı tarayın:

    Malwarebytes anti-malware nedir,  nasıl kullanılır? adresinden Malwarebytes anti-malware yazılımını indirin.

    İndirme işlemi bittiğinde kurulumu yapın. Kurulum aşaması oldukça kolaydır. İleri-İleri-Bitir şeklinde bir kurulum söz konusudur.

    1. Masaüstüne gelen Malwarebytes ikonunu tıklayın. Program varsa güncelleme için sizden onay isteyecektir. Onaylayın.
    2. Perform full scan seçin. Bu işlem tam tarama işlemini başlatacak ve tüm bilgisayarınız  taranacaktır.
      Malwarebytes nasıl kullanılır? Tam tarama

    3. Tarama işlemi biraz vakit alabilir. Malwarebytes, işlem bittiğinde size kaç adet zararlı yazılm tespit ettiğini belirten bir rapor çıkartacaktır.
      Malwarebytes nasil kullanilir? zararli yazılım temizleme, tam tarama

    4. İşlem bittiğinde "Show Result" , "Sonuçları Göster" butonuna tıklayın. Karşınıza bilgisayarınızda tespit edilen zararlı yazılımlar gelecektir.
      Malwarebytes zararlı yazılımlar sonuç ekranı
    5. Tüm zararlıları işaretleyin ve "Remove Selected" "Seçili olanları kaldır" 'ı tıklayın.

    6. Bu işlem sonucunda Malwarebytes Anti-Malware tüm zararlıları temizleyecektir.

    Malwarebytes anti-malware ile temizleme işlemi bittiğinde tarayıcıya bulaşan eklentileri silme aşamasına geçin.

    Bu işlemlerden sonra Bilgisayarınızdaki tarayıcılarda zararlı uzantıları silmelisiniz.

    Saygılarımla

    laboustasarim laboustasarim (693)
    9 yıl önce cevaplandı

    • çok teşekkür ederim. unutmuşum cevap olarak işaretlemeyi. şimdi fark ettim. sayenizde çözdüm. iyi ki varsınız. ahmetyildiz 9 yıl önce
    • rica ederim yardımcı olabildiysem ne mutlu bana :) laboustasarim 9 yıl önce

    Temp klasörü altında olan hiç bir dosya sistem dosyası olamaz. Sizin için biraz araştırdım.

    powermon.exe nedir? powermon.exe virüs mü?

    C:\windows\temp\powermon\powermon.exe yolu üzerindeki powermon.exe dosyası bir virüs dosyası. Bu sebepten ivedilikle silinmesinde temizlenmesinde yarar var. powermon.exe dosyası yaklaşık  160K boyuta sahiptir.

    powermon.exe virüsü, teknik adı ile BitCoinMiner virüsü, işlemciyi  (CPU) ve grafik kartı işlemcisini (GPU) yoğun şekilde kullanır. İşlemci kullanımı %100'e kadar çıkabilir.

    Bunun sebebi BitCoinMiner virüsünün sanal para yani Bitcoin üretmesidir. Sizin bilgisayarınızı köle olarak kullanır ve işlemci, ram, grafik işlemcisi günücü kullanarak sanal para üretir. Bitcoin yani sanal para pek çok sitede para olarak kullanılan dijital bir birimdir.

    C:\windows\temp\powermon\ klasörü altındaki powermon.exe dosyası şu antivirüsler tarafından tespit edilebilir ve temizlenebilir:

    • Avira AntiVir    TR/Rogue.1303128
    • Bitdefender     Gen:Variant.Kazy.258166
    • Emsisoft Anti-Malware   Gen:Variant.Kazy.258166
    •  ESET NOD32   Win32/BitCoinMiner (variant)
    •  McAfee   Artemis!4156E1DE7DC6
    • Sophos   Bitcoin Miner
    • Agnitum Outpost   Riskware.BitCoinMiner

    powermon.exe virüsü, Bitcoin miner virüsü nasıl temizlenir?

    Eğer yukarıdaki antivirüs programlarından birine sahipseniz powermon.exe virüsünü temizleyebilirsiniz. Antivirüs programınız güncel değilse elbette işe yaramayacaktır.

    powermon.exe virüsünü temizlemek için ücretsiz Emsisoft anti-malware programını kullanabilirsiniz.

    1. Emsisoft Anti-Malware nedir, nasıl kullanılır? linkinden Emsisoft anti-malware programını indirin.
    2. Linkte anlatıldığı gibi  Emsisoft anti-malware  programını kullanarak powermon.exe virüsünü temizleyin.

    Emsisoft anti-malware ücretsiz ve güvenilir bir programdır ve powermon virüsünü yani Bitcoin miner virüsünü tespit eder ve temizler.

    murat murat (12492)