Powershell nedir?

Windows Powershell nedir?

Powershell  ne işe yarar?

murat murat (12492)
7 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Powershell nedir? Windows Powershell nedir?

    Powershell, Microsoft'un yeni nesil komut satırıdır. Günümüz modern Windows işletim sistemlerinde Powershell gömülü olarak gelmektedir.

    Powershell, Windows komut satırı(cmd.exe) ve Windows Script Host'a alternatif daha güçlü bir komut satırı aracıdır.

     Powershell'in sahip olduğu komutlara Cmdlet denir.

    Powershell nasıl çalıştırılır?

    Powershell yönetici olarak çalıştırmak için şu adımları izleyin:

    1. CTRL + Shift + Esc tuşlarına aynı anda basın.
    2. Görev yöneticisi açılacaktır. Dosya menüsü görünmüyorsa, alttan, diğer ayrıntıları tıklayın.  Dosya menüsü görünüyorsa Yeni görevi çalıştır'ı seçin.
    3. Yeni görevi oluştur penceresinde Bu görevi yönetici ayrıcalıklarıyla oluştur seçeneğini işaretleyin.
    4. Aç: bölümüne powershell yazın ve enter tuşuna basın.
    5. PowerShell yönetici ayrıcalıklarıyla çalışacaktır.

    Örnek Powershell komutları:

    Powershell yüzlerce komuta sahiptir ve bu komutlar ile pek çok sistem işlemlerini yapabilirsiniz.

    Aşağıda örnek bir Powershell komutunu görebilirsiniz:

    get-command

    bu komut poweshell üzerinde kullanabileceğiniz tüm komutarı sizin için listeler. Powershell üzerinde daha karmaşık komutlarda kulanmak mümkündür. Örneğin şu komut 50MB üzeri bellek kullanan işlemleri listeler:

    get-process | where { $_.WS -gt 50MB }

    Yine örnek olarak aşağıdaki komut 50MB üzeri bellek kullanan uygulamaları bulur ve sonlandırır:

    get-process | where { $_.WS -gt 50MB } | stop-process

    Powershell üzerinde birden fazla komutu ilişkili olarak kullanmak mümkündür.

    Powershell oldukça güçlü bir araçtır. O yüzden bazı komutlar kullanıcılar için tehlikeli olabilirler. Bu sebepten Powershell kullanılırken dikkatli olunmalıdır.

    murat murat (12492)