Prefetch Klasörü Nedir? Ne işe yarar? Temizlenmeli mi?

Merhaba,

C:\Windows\Prefetch klasörü nedir?

C:\Windows\Prefetch klasörü ne işe yarar?

C:\Windows\Prefetch klasörünün yararı veya zararı var mıdır?

C:\Windows\Prefetch klasörün içeriği temizlenmeli mi?

Teşekkürler.

lx0a1 lx0a1 (50)
9 yıl önce sordu

  • Düzgün ve özenli yazılmış soru için teşekkür ederim hakan 9 yıl önce

Toplam 1 Cevap

Prefetch klasörü nedir?

Windows sistem klasör altında bir alt klasördür. Sık kullanılan programlar ile ilgili küçük boyutlu bilgi dosyaları Windows tarafından saklanır.

Prefetch klasörü ne işe yarar?

Bilgisayarı her açtığınızda Windows bilgisayarınızı izler. Hangi programları sık sık kullanıyorsunuz bunları tespit eder ve bunlar ile ilgili  bilgileri küçük dosyalar halinde prefetch klasörüne kaydeder.

Bir sonraki bilgisayarı açtığınızda bu programlara daha hızlı çalışmanız için prefetch klasörüne kaydedilen bilgilerden yararlanır.

Böylelikle sık kullanılan programlar prefetch klasörüne kaydedilen bilgiler sayesinde daha hızlı açılır.

Prefetch klasörünün yararı veya zararı var mıdır?

Prefetch klasörü bir sistem klasörüdür ve Windows'a performans katmak için vardır.

Prefetch klasörün içeriği temizlenmeli mi?

Prefetch klasörü sistem klasörü altında bir alt klasördür. Prefetch klasörü  kendi kendini temizler. Sizin ayrıca Prefetch klasörü altındaki dosyaları silmenize gerek yoktur.

Eğer siz bu klasördeki dosyaları siler,Prefetch klasörünü temizlerseniz  sık kullandığınız programlar daha yavaş başlayacaktır.

hakan hakan (15424)
9 yıl önce cevaplandı

  • Bilgilendirmeniz için teşekkür ederim. lx0a1 9 yıl önce