ProcessUsage.exe nedir? ProcessUsage.exe virüs mü?

Windows 7 işletim sisteminde görev yöneticisinde ProcessUsage.exe adında bir dosya var ve bu dosya işlemciyi %100 kullanıyor. ProcessUsage.exe dosyasını görev yönetisince sonlandırdığımda sistem tekrardan normal çalışmaya başlıyor. Process Usage.exe dosyası bilgiayarı çok kasıyor.

ProcessUsage.exe nedir

ProcessUsage.exe windows işletim sistemine ait bir dosya mıdır?

ProcessUsage.exe virüs mü?

murat murat (12492)
10 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    ProcessUsage.exe nedir? ProcessUsage.exe​ virüs mü?

    PROCESSUSAGE.EXE %Program Files%\DoubleOptMedia\ProcessUsage.exe klasörü altında bulunur ve Trojan.BtcMine.356, Trojan.MalPacked, Win32.MediaMine.A, Win32.Trojan.8b6 adları ile antivirüs programları tarafından tespit edilen ProcessUsage.exe​ virüsdür.

    DoubleOptMedia adlı istenmeyen yazılım ile birlikte gelir.  ProcessUsage.exe​ virüsü aynı zamanda IRC bot olarak  tanımlanan bir backdoor yani arka kapı yazılımdır. Backdoor yazılımlar kötü niyetli kişilerin bilgisayarınıza uzaktan erişimesini ve tam denetime erişmelerini sağlar.

    Backdoor yazılımlar sayesinde kötü niyetli kişiler bilgisayarınıza uzaktan program yükleyebilir, bilgisayarınızdaki kayıtlı dosyalara erişebilir, parola ve kullanıcı adı, kredi kartı numarası gibi kritik verilerinizi ele geçirebilir.

    Hatta, backdoor programlar ile hiç farkında olmadan bir siber suça bilgisayarınız karışabilir. Bu sebepten ProcessUsage.exe​ virüsünü bilgisayarınızdan hemen temizlemelisiniz.

    ProcessUsage.exe​ virüs ESET NOD 32 tarafından Win64/BitCoinMiner (variant) adı ile tespit edilir. DoubleOptMedia yazılımıda bir tür reklam yazılımı ve potansiyel istenmeyen programdır. DoubleOptMedia istenmeyen yazılımı aşağıdaki dosyalardan oluşur.

    • %Program Files%\DoubleOptMedia\deinstaller.exe
    • %Program Files%\DoubleOptMedia\Installer.exe
    • %Program Files%\DoubleOptMedia\libcurl.dll
    • %Program Files%\DoubleOptMedia\libeay32.dll
    • %Program Files%\DoubleOptMedia\libidn-11.dll
    • %Program Files%\DoubleOptMedia\libpdcurses.dll
    • %Program Files%\DoubleOptMedia\lua5.1.dll
    • %Program Files%\DoubleOptMedia\opencl.cl
    • %Program Files%\DoubleOptMedia\OpenCL.dll
    • %Program Files%\DoubleOptMedia\ProcessUsage.exe
    • %Program Files%\DoubleOptMedia\pthreadGC2.dll
    • %Program Files%\DoubleOptMedia\ssleay32.dll
    • %Program Files%\DoubleOptMedia\Uninstall\IRIMG1.JPG
    • %Program Files%\DoubleOptMedia\Uninstall\IRIMG2.JPG
    • %Program Files%\DoubleOptMedia\Uninstall\uninstall.dat
    • %Program Files%\DoubleOptMedia\Uninstall\uninstall.xml
    • %Program Files%\DoubleOptMedia\uninstall.exe
    • %Program Files%\DoubleOptMedia\VideoUsage.exe
    • %Program Files%\DoubleOptMedia\zlib1.dll

    Bu sebepten bilgisayarınızı malware, adware,  gibi zararlılara karşı virüs taramasından geçirmelisiniz.

    ProcessUsage.exe virüsü nasıl temizlenir?

    ADIM 1:  RKill ile bellekte aktif çalışan ProcessUsage.exe virüsünden kurtulun.

    Rkill nedir detaylı bilgiyi burada bulabilirsiniz.

    1. RKill indir adresinden RKill'i indirin.
    2. RKill'i çalıştırın. Rkill.exe iki kere tıklayın. Rkill, Bellekte çalışan ProcessUsage.exe dosyalarını etkisiz hale getirecektir.
      RKill Nedir? RKill Nasıl Kullanılır? - RKill  Çalıştır
    3. Rkill çalışmasını bitirdiğinde ekrana, Malware taramasını şimdi yapabileceğinize dair bir uyarı mesajı gelecektir.RKill nedir? RKill nasıl kullanılır? Malware taraması sonu
    4. Son aşamada RKill ekrana tarama raporunu çıkartabilir.RKill nedir? RKill nasıl kullanılır? Log ekranı
    5. Şimdi bilgisayarı yeniden başlatmadan malware taraması yapmanız gerekir.
    6. MalwareBytes nedirMalwareBytes nasıl kullanılır? linkinden Malware nasıl temizlenir öğrenebilirsiniz.

    ADIM 2: ProcessUsage.exe Virüsü temizleme

    ProcessUsage.exe adware yazılımını kaldırmak için Malwarebytes Anti-Malware yazlımını kullanacağız.

    Malwarebytes  Anti-Malware nedir? Malwarebytes Anti-Malware nasıl kullanılır? detaylı bilgi alabilirsiniz.

    Malwarebytes Anti-Malware yazılımını  buradan indirebilirsiniz.

    ProcessUsage.exe virüsü ve diğer tehditler Malwarebytes anti-malware tarafından etkisiz hale getirilecektir.

    murat murat (12492)