Program'a adminlik vermek

Merhaba,

Şöyle bir sorunum var.

Task Scheduler isimli bir şey var ve bunun çalışması için kullanıcıda admin yetkisi olması gerekiyor fakat bu riskli bir işlem.

Adminliği sadece bir programa verme gibi bir seçeneğim var mı acaba?

Teşekkürler.

ilyashalatci ilyashalatci (26)
6 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    Yapmak istediğiniz şeyi tam olarak anlayamadım.Sadece Task Schedular programını mı yönetici olarak açmak istiyorsunuz?

    omercik omercik (9418)
    6 yıl önce cevaplandı

    • Şöyle: Task Schedular programının doğru çalışması için bir kullanıcının admin haklarına sahip olması gerekiyor. Bunun için kullanıcıya local admin hakkı vermek istemiyorum. x kullanıcısı task schedular programını admin olarak açması gerekiyor fakat local admin veremiyorum(kurallar gereği, yapamıyorum değil) .. Teşekkürler. ilyashalatci 6 yıl önce
    • Linux ortamından mı bahsediyorsunuz? @ilyashalatci omercik 6 yıl önce
    • Hayır, makine windows 7 şuan ilyashalatci 6 yıl önce
    • @ilyashalatci Sağ tıklayıp yönetici olarak çalıştırmayı denedin mi? toprak34 6 yıl önce
    • Durum çok farklı. Ayrıntılı anlatayım; ilyashalatci 6 yıl önce
    • Task sc. 'da görevler oluşturuyor. Örneğin; saat 7:30’da şu “bat” dosyasını çalıştır gibi. Bu görev X kullanıcısı tarafından oluşturuldu. Sonrasında X kişisi işten ayrıldı ve Y kişine verildi bu iş, fakat görevlerin Y kişisinde de çalışması gerekiyordu. Bir şekilde bunları düzelterek Y kişisine taşıdım. Fakat Y kişisi yeni bir görev oluşturmak isterse; permission (yetki) hatası alıyor. Y kişisine local admin yetkisi verildiğinde ise oluşturabiliyor. Benim burdaki amacım Y kişisine local admin vermeden, sadece o programda (Task sc.’da ) yetki vermek. Çünki Y kişisine local admin’lik verdiğim zaman IT departmanındaki verilere rahatça ulaşabilir bu da çok can sıkıcı ve güvenlik gereği olmaması gerekiyor. Biraz uzun oldu, umarım daha açıklayıcı olmuştur. Teşekkürler. ilyashalatci 6 yıl önce
    • Şimdi anlaşıldı. Bu konu için @murat ve @alattin hocam size en iyi yardımı sağlayacak kişidir. Onları çağıralım en iyisi. @ilyashalatci omercik 6 yıl önce
    • Çok teşekkür ederim yardımlarınız için.. beklemedeyim ilyashalatci 6 yıl önce

    Yanlış anlamadıysam sen task scheduler içindeki bir görev yönetici olarak çalışsın değil,  normal bir kullanıcının task scheduler'ı yönetici olarak çalıştırabilmesini istiyorsun ama aynı zamanda bu kullanıcıya admin yetkisi vermek istemiyorsun.  Bu mümkün değil. task scheduler'i yönetici olarak çalıştırabilirse, buraya pek çok görevi yönetici olarak ekleyebilir. Bu da yapılan işi anlamsız kılar. Yani sen kullanıcı admin gibi işlem yapamazın diye normal user tanımlıyorsun fakat admin olarak tüm işlemleri yapabileceği bir ortamı açmak istiyorsun. Burada mantık hatası var.

    murat murat (12492)