Programcılıkta başarılı olmak için neler yapılmalı?

 Merhaba;

Programcılıkta başarılı olmak için neler yapılmalı? Hangi kaynaklar kullanılmalı (kitap, video vs.)? Yoksa bir garaja mı ihtiyacımız var :))

@alattin

toprak34 toprak34 (2026)
6 yıl önce sordu

  • Kaçıncı defa soruyorsun? Sen bir fırçayı hakkettin bana kalırsa. Ama bu fırçayı sana ben atmayacağım. Muhatabın ve konuyla alakalı hocan @alattin herhalde bunu layığı ile yapar :) temmuz 6 yıl önce
  • @temmuz ilk defa soruyorum? toprak34 6 yıl önce
  • Veya soruluyor ve cevaplanıyor. Senin sorman şart değilki. Takip etmiyormusun hiç (Ben dahi takip ediyorum)? Ayrıca site içi arama motoruda var. temmuz 6 yıl önce
  • @temmuz Site içi aramayı kullandım ve şey yazdım "Programcılıkta başarılı olmak" ancak alakasız sonuçlar çıkıyor. toprak34 6 yıl önce
  • Vallahi bravo @alattin hocaya, sana yine sakin ve ciddi cevap yazmış. Fırçadan kurtuldun yine, sevildiğini bil :) @toprak34 temmuz 6 yıl önce
  • @temmuz :) toprak34 6 yıl önce

Toplam 4 Cevap

Garajın yoksa bu iş olmaz. Garaj programcılığın ilk şartı. Garaj aslında iyi bir sembol.  Öncelikle odaklanabileceğin, sessiz, sakin ve rahatsız edilmeyeceğinden emin olduğun bir ortam sağlıyor.

Ben bu konuda otorite değilim, sadece tecrübe paylaşabilirim.

İyi bir programcı olmanın ön şartları:

  • Sabır
  • Öğrenme isteği
  • Yetenek
  • Destekleyen / anlayışlı bir aile
  • Vakit

Programlamadan önce ingilizce öğreneceksin. Sonra zaten kaynak sıkıntısı çekmezsin. Türkçe kaynak az var varsa da güncel değil. Herkes bir hevesle içerik üretiyor ama içeriği ürettikten sonra devamının gelmesi, güncellenmesi, sürekliliği mümkün olmuyor.

Bir de hayatın anlamını arar gibi sürekli farklı arayışlara girmeyeceksin.

Şu sorulardan uzak durmalısın, seni hataya sürükler ve vakit kaybına yol açar:

  • En iyi programlama dili hangisi?
  • En iyi programlama öğrenme yöntemi hangisi?
  • Programlama öğrenmek için en iyi kaynak hangisi?
  • En kısa sürede programlama nasıl öğrenirim?

Programala tecrübe üzerine kuruludur. Ne kadar bol kod yazarsan o kadar tecrübe edinir yeni şeyler öğrenirsin. Farklı projeler sana farklı tecrübeler katar.

Daha uzun yazarım da şuan çözmem gereken bir sorun var onunla uğraşıyorum. @toprak34 bir yerden başla,  bir dilden başka, kendi kendine öğrenmeyi öğren, kendini eğitmeyi öğren inan kafandaki pek çok soru kendiliğinden cevaplanacak.

alattin alattin (16999)
6 yıl önce cevaplandı

    Kodlama öğrenmeye nasıl ve nereden başlamalıyım? (tıkla)

    Site içi "Programlama nasıl öğrenilir?" araması sonuçları (tıkla)

    Ayrıca @alattin mesajlarına bakılmalıdır (Daha çok sorulan sorulara verdiği cevabi mesajlara..).

    temmuz temmuz (12505)
    6 yıl önce cevaplandı

      devir kopyala-yapıştır devri olduğundan kalite sahibi olmak için bilgiyi layıkıyla hazmetmek gerek

      bu yüzden kaynak seçilmemeli bulduğun her kaynaktan yararlanmalı.

      kitaptan da yararlanacaksın, programlama konulu türkçe-yabancı site-forum sayfalarına da   başvuracaksın,

      hazır yazılmış örnek kodları da inceleyip kafana göre değiştirip tecrübe edeceksin,

      video da izleyeceksin.

      hatta bir proje belirleyip bu konuda program yazıp ücretsiz şekilde kullanıcılara sunacaksın

      mesela Derya Kılıç Okey programı gibi.. Zamanı gelince artık piştiğini anlarsın.

      muvel muvel (332)
      6 yıl önce cevaplandı

        Geniş çozümleri olan bir soru ancak ilk olarak iyi bir ingilizceye sahip olmalısın.Kitap konusuna gelirsek kitaptan genelde ezberlenecek teknik bilgiler ve örnek bulma şansın fazla bu yüzden kitap kaynağı iyi olabilir.Hatta hiç birisine gerek yok iyi bir ingilizce ile internette bayağı bilgi ögrenebilirsin.

        bdrhnisk bdrhnisk (1)