Programlama ve oyun için işlemci tavsiyesi

Hem programlama (c#, java, sql, asp.net, php, vs.) Hem de oyun için işlemci seçimi ne olmalı?

kullanici492234 kullanici492234 (1)
6 yıl önce sordu

  • @toprak34 senin programlama konusunda tecrüben var. Kullandığın bilgisayarda rahatça yapabiliyorsan özelliklerinden biraz bahseder misin? omercik 6 yıl önce
  • @nvidiagtx Sen de oyun hakkında bilgi ver gel bakalım. omercik 6 yıl önce

Toplam 4 Cevap

Oyun oynayacaksan ve programlama yapacaksan öyle çok uçuk fiyatlarda i9 falan almana gerek yok. Bir tane i7 veya i3 8. nesil işlemci alabilirsin. Ki bende i5-6200u işlemci var ve fazlasıyla yetiyor. Bütçeni söyle ona göre yorum yapalım. Ayrıca programlama yaparken RAM'de önemli faktörlerden birisidir.

Benim bilgisayar özelliklerim;

Intel i5-6200u 2.8 GHz

Nvidia GeForce 940M

8 GB RAM

Oyun olarak yeni çıkan (Battlefield 1, Call of Duty vb.) oyunları oynayacaksan benim sistemi almamalısın. Benim sistemim Battlefield 1 oyununu kaldırıyor ancak Witcher 3 gibi yüksek performans isteyen oyunları kaldırmıyor maalesef.

toprak34 toprak34 (2026)
6 yıl önce cevaplandı

    intel alırsan daha performanslı olur senin için 20 dakikalık bir araştırma yaptım şu işlemci oyun, programlama olarak daha iyi.

     i7 8700K hem oyun odaklı olarak senin için daha performanslı bir işlemci hemde programlama olarakda performanslı bir işlemci benim kullandığım sistem şu .

    i5 7500
    16 GB DDR4 2400 MhZ Ram
    GTX 1050Ti
    1 TB HDD

    Ben Oyuncu olduğum için sadece oyun oynuyorum günde 6 saat minimum. programlama yapıyorum ufak tefek fakat, tek işlemci yetmez senin için SSD lazımki oyunlarda Loading ekranları  30 kat'a kadar daha çabuk bitsin
    SSD kullanmadığım için Advanced Warfare gibi Yeni çıkan oyunların loading ekranlarında çok uzun süren bir zaman var GTA 5 oynuyorum fakat aynı şekilde ssd yok.

    nvidiagtx nvidiagtx (690)
    6 yıl önce cevaplandı

    • İşlemciyi i7 ye çıkarabileceğimi pek düşünmüyorun. Anakart ve işlemci için 1500 tl gibi bir bütçe belirledim. Ya i5 8400 ile yeni çıkacak anakartların fiyatlarına göre bir şey yapacağım ya da çıkacak ryzen 2 ler ile birşeyler yapabilirim gibi gözüküyor. Ama ryzen kodlama için ne kadar mantıklı orasını bilmiyorum. kullanici492234 6 yıl önce
    • intelin son çıkan nesillerine bak 7. ve 8. nesillerine ryzeni şimdilik boşver. @kullanici492234 nvidiagtx 6 yıl önce

    Merhaba !

    Bence Ryzen Almalısın .

    Ryzen 5 1600X

    Bu En Yakın Rakibine Göre Özellikleri ;

    TIKLA - Ryzen 5 1600X VS İ5 7600K

    Render , Edit , Çoklu İş İçin RYZEN Almalısın.

    Bunun İçin B350M PRO-VDH Öneririm .

    Anakart : 400 TL

    İşlemci : 1000 TL

    Toplam : 1400 TL

    malgibiolan malgibiolan (307)
    6 yıl önce cevaplandı

    • intel de iyidir RYZEN e sponsormu oldun :) @malgibiolan intel de çoklu iş yapıyor ama dediğin gibi ryzen bir tık daha önde nvidiagtx 6 yıl önce

    Programlama ve oyun için sistem gereksinimleri çok farklı. Programlamayı standart bir bilgisayar ile yapabilirsin. Ama oyun söz konusu olunca iyi bir ekran kartı, iyi bir işlemci, yüksek ram gibi gereksinimler ortaya çıkar.

    Oyun  oynamaya uygun bir pc aldığında bunda rahatlıkla programlama yapabilirsin.

    alattin alattin (16999)