Programsız Bilgisayarı Zamanlı Kapatma Yöntemi

Bilgisayarımı belli bir saatten veya dakikadan sonra kendiliğinden kapansın ; bunu nasıl ayarlayabilirim ?

ybaskin34 ybaskin34 (1440)
3 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Örneğin bazen uzun sürecek bir indirme yaparız ve beklemek istemeyiz , indirmek bittikten sonra bilgisayar kapansın isteriz. Buna benzer farklı örneklerde olabilir.

    Bu işlem için şu yönergeleri takip edelim..

     + R tuşu ile Çalıştırı açalım.
    cmd komutunu girip komut istemciyi başlatalım.

    Komut isteminde " shutdown -s -f -t X " komutundan faydalanacağız.
    X yazan yere bilgisayarın ne zaman kapanmasını istiyorsak o süreyi saniye cinsinden yazıp entere basarak işlemi bitirelim.

    NOT :

    1 saat : 3600 saniye | 2 saat : 7200 saniye | 3 saat : 10800 saniye | 5 saat : 18000 saniye | 10 saat : 36000 saniye | 1 gün : 86400 saniye

    Örnek olarak ben 1 saat sonra bilgisayarım kapansın istiyorum. Bunun için komutu şöyle girmem lazım ;

    - Öncelikle 1 saati  saniye cinsinden yazalım.

    1 saat = 3600 saniye

    - Ardından komut istemini açıp komutu girelim ve  entere basarak işlemi bitirelim.

    shutdown -s -f -t 3600

    Zamanlı Kapatmayı İptal Etme ;

    Kendiliğinden kapatmaktan vazgeçtik , bunu iptal etmek elbette mümkün. Şu adımları takip edelim ;

    Yine  + R tuşuna basarak Çalıştırı açalım.
    cmd komutunu girip komut istemciyi başlatalım.

    Bu sefer komut istemine  shutdown -a  komutunu girerek işlemi bitirelim.

    Ayrıca shutdown " ile aşağıdaki komutlarıda kullanabilirsiniz.

    -i arayuz gösterme
    -l log off
    -s kapatma (shutdown)
    -r kapatma ve tekrar açma (shutdown and restart)
    -a kapatma işlemi iptal
    -m \\ağdaki bilgisayar adı ağınızdaki başka bir bilgisayarı kapatma
    -t XX sayaç süresi (XX,saniye cinsinden olmalı)
    -c kapatma eki (kapatmak için verdiğiniz not, açıklama)
    -f zorla kapatma (beklenmekte olan programları sorgusuz kapatır)

    ybaskin34 ybaskin34 (1440)