Programsız Windows 10 ISO dosyası USB'ye nasıl yazdırılır?

Programsız ISO dosyası USB belleğe nasıl yazdırılır? Rufus gibi programlar kullanmadan Windows 10 ISO dosyası nasıl USB belleğe yazdırılır? DVD içindeki Windows 10 USB belleğe nasıl yazdırılır?

alattin alattin (16999)
5 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Herhangi bir ISO dosyasını program olmadan USB belleğe yazabilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken bir kaç konu var. Eğer ISO dosyası Windows 10, Windows 7 gibi bir işletim sistemiyse önyüklenebilir demektir.

    Bu şu anlama gelir yani bu ISO dosyası USB belleğe yazdırıldığında bundan bilgisayarı açabilirsiniz. Bilgisayar boot işlemi bu USB ile gerçekleşebilir demektir.

    Eğer normal bir ISO dosyasını USB belleğe yazdıracaksanız  Windows 8 ve Windows 10'da bir programa ihtiyacınız yoktur.  Sadece ISO dosyasını sağ tuşla tıklayın ve Bağla seçeneğini seçin. Daha sonra bilgisayarımdan giderek F: gibi bir harfe sahip olan yeni sanal sürücü içindeki dosyaları seçin ve USB belleğe kopyalayın.

    Windows 7, Windows  XP için kullanıyorsanız bunun için programa ihtiyacınız var demektir. Ben bu yazıda Windows 10 ISO dosyasını programsız USB'ye yazdırmayı anlatacağım.

    Eğer aşağıdaki işlemleri Windows XP ya da Windows 7 bir bilgisayarda yapacaksanız;

    Windows 8, Windows 8.1 ve Windows 10 üzerinde bu işlemleri yapacaksanız ek bir programa ihtiyacınız yoktur.

    Windows 10 ISO dosyası programsız  USB'ye yazdırmak için öncesinde USB bellek üzerinde bazı komutları kullanmak gerekiyor.

    Gerekli olanlar:

    • Windows 10 ISO dosyası
    • En az 4GB (8GB tercih edilir) boş bir USB bellek (Önemli: işlem sonunda USB bellekteki her şey silinir.)

    Adım 1: Windows 10 ISO dosyası indirme

    Windows 10 ISO dosyası indirmeyi iki farklı şekilde yapabilirsiniz.

    İki yöntemden birini seçerek Windows 10 ISO dosyasını indirin.

    Adım 2:  USB belleği ISO dosyası için hazır hale getirme

    Programsız ISO dosyası yazdırmak için USB bellek üzerinde biraz işlem yapmamız gerekiyor.
    Önemli: Aşağıdaki işlemlerde USB bellekte buluna her şey silinir. Bu sebepten içinde önemli olmayan dosyalar veya boş bir USB tercih edin.

    1. Komut istemini yönetici olarak çalıştırın.
      Windows 10'da komut istemi yönetici olarak nasıl çalıştırılır?
      Windows 8'de CMD yönetici olarak nasıl çalıştırılır?
    2. Daha sonra Diskpart yazın ve enter tuşuna basın. Diskpart komut istemi üzerinden disk bölümleme yapmanızı sağlayan bir komuttur.
    3. ilk komut olarak list disk yazın ve enter tuşuna basın. Bu komut mevcut disk sürücüleri listeleyecektir. Aşağıdaki gibi bir ekran karşınıza gelecektir.
      DISKPART> list disk

        Disk ###  Status         Size     Free     Dyn  Gpt
        --------  -------------  -------  -------  ---  ---
        Disk 0    Online          238 GB  5123 MB        *
        Disk 1    Online         3854 MB   960 KB

    4. Size bölümüne bakarak USB belleğin Disk numarasını öğrenin.
    5. Daha sonra şu komutu yazarak USB belleği seçili hale getirin: select disk 1  burada yazdığınız 1 diskin numarası olmalıdır. Siz de farklı olabilir. Aşağıdaki gibi bir ekran karşınıza gelmelidir.
      DISKPART> select disk 1

      Disk 1 is now the selected disk.

    6. Usb belleği seçtiniz. Artık USB bellek üzerinde işlem yapmaya başlayabiliriz. Şimdi disk üzerindeki veri, bölüm gibi bilgileri sileceğiz. Bunun için clean komutunu yazın ve enter tuşuna basın.
      Önemli: clean komutu disk üzerindeki tüm verileri silecektir!
      Diskpart clean
      işlemi takılırsa ve imleç yanıp sönüyorsa tekrar enter tuşuna basın. Aşağıdaki gibi bir ekran karşınıza gelmelidir.
      DISKPART> clean

      DiskPart succeeded in cleaning the disk.

    7. Şimdi diskpart ile USB bellekte bölüm oluşturacağız. create partition primary komutunu yazın ve enter tuşuna basın. Bu komut USB bellekte birincil bir bölüm oluşturacaktır.

    8. DISKPART> create partition primary

      DiskPart succeeded in creating the specified partition.

      Yukarıdaki mesajı görüyorsanız birincil bölüm USB bellek için başarıyla oluşturuldu demektir.

    9. USB bellek için bölümü oluşturduk. Şimdi yapmamız gereken şey şu: Oluşturduğumuz bölümü (partition) aktif olarak işaretlemeliyiz. Ama öncesinde bu bölümü seçmeliyiz.
      select partition 1 komutu ile oluşturduğumuz birincil bölümü seçili hale getirelim.

      DISKPART> select partition 1

      Partition 1 is now the selected partition.

      Artık birincil bölüm seçili.

    10. Birincil bölümü aktif hale getirmek için active komutunu kullanıyoruz. active yazın ve enter tuşuna basın.

      DISKPART> active

      DiskPart marked the current partition as active.

      Yukarıdaki mesajı görüyorsanız bölüm artık aktif demektir.

    11. Bölümün aktif olarak işaretlenmesi ve birincil bölüm oluşturulması önyüklenebilir ISO yazdırma işlemleri için önemlidir. Şimdi artık USB belleği formatlayabiliriz.
      Bu aşamaya kadar sadece USB bellekte verileri sildik ve yeni bölüm oluşturduk. Şimdi USB belleği formatlamanın vakti geldi.

    12. format fs=exfat quick komutunu yazın ve enter tuşuna basın. Bu komut USB belleği exFat dosya sistemine göre hızlı (quick) biçimlendirecektir. USB bellekte sorunlarınız varsa quick parametresini eklemeyin normal hızda formatlama işlemi başlasın.

      DISKPART> format fs=exfat quick

        100 percent completed

      DiskPart successfully formatted the volume.

      Yukarıdaki mesajı görüyorsanız USB bellek Exfat olarak hızlıca formatlanmış demektir. Format başarılı olmuştur.

    13. Artık USB bellek ISO yazdırılmak için hazır. Diskpart uygulamasından çıkabiliriz. exit yazın ve enter tuşuna basın. Diskpart uygulamasından çıkış yapılacaktır.

    14. Tekrar exit yazın ve bu sefer de komut isteminden çıkın.

    Artık DiskPart ile bir işimiz kalmadı. Şimdi Adım 3'e geçebiliriz

    Adım 3: ISO dosyası içindeki dosyaları USB belleğe kopyalama

    Artık USB bellek ve ISO dosyamız hazır. ISO dosyası içindeki bilgileri USB belleğe yazdırabiliriz.

    1. Indirmiş olduğunuz Windows 10 ISO dosyasını sağ tuşla tıklayın ve Bağla seçeneğini seçin. Bu işlemleri Windows 8 ve Windows 10'da yapıyorsanız Bağla seçeneği görünür. Fakat Windows 7 (Windows 7 ISO dosyası nasıl açılır?) ve Windows XP (Windows XP ISO dosyası nasıl açılır?) için ek bir programa ihtiyacınız var.
    2. Daha sonra Bilgisayarım / Bu bilgisayar üzerinden bağlamış olduğunuz sanal sürücüye gidin. DVD Sürücü (G) gibi görünen sürücüye çift tıklayın.
    3. Önce CTRL ve A tuşlarına basarak tüm dosyaları seçin.
    4. Daha sonra CTRL ve C tuşlarına basarak tüm dosyaları kopyalayın.
    5. işk bölümde oluşturduğumuz USB belleğin içine gidin.
    6. CTRL ve V Tuşlarına basarak tüm dosyaları buraya yapıştırın.

    Windows kurulumuna hazırsınız. Windows 10 kurulumu hakkında detaylı bilgiyi şu linkten alabilirsiniz:  Windows 10 nasıl yüklenir?

    alattin alattin (16999)