Prosedür nedir? Ne amaçla Kullanılır?

Prosedürler tam olarak ne işimize yarar ve ne amaçla kullanırız? Mysql de oluşturduğum veritabanı için tam olarak ne için ve nasıl kullanabilirim?

elessar elessar (65)
10 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Saklı Yordamlar(Stored Procedure) veritabanlarında önemli bir rol oynar. Temel olarak 3 faydasından bahsedebilirim:

    Saklı Yordamlar(Stored Procedure) Uygulamalar arasında kodun tekrar kullanılabilirliğini sağlarlar

    Ortak iş mantığına sahip uygulamalarınız varsa saklı yordamlar sayesinde  bu uygulamalar arasında sql sorgularınızı ortak kullanabilirsiniz. Böylelikle kodu kopyalamak ya da tekrar yazmaktan kurtulursunuz.

    Saklı Yordamlar(Stored Procedure) gelişmiş güvenlik özellikleri sağlarlar
    ​Saklı Yordam (Stored Procedure) kullanarak sorgulara kullanıcı  ya da uygulama erişimlerini engelleyebilir, limitleyebilirsiniz.

    Saklı Yordamlar(Stored Procedure) ağ trafiğini azaltırlar

    Sorgunun tamanını sunucuya göndermek yerine sadece saklı yordam adını göndreceğinizden oluşacak ağ trafiği azalacaktır. Bu yüksek trafikli uygulamlarda oldukça faydalıdır.

    Yukarıdaki iyi özelliklerinin yanında, My Sql'de Saklı Yordamlar(Stored Procedure) MS SQL'deki gibi  derlenmez ve ön belleğe alınmazlar. Saklı Yordamların (Stored Procedure) asıl gücü buradan gelir. Bu sebepten Ms SQL'deki saklı yordamlardan farklılık gösterirler.

    Ayrıca katmanlı mimarilerde saklı yordam kullanımı mimari tasarım açısından uygun olmayabilir.

    cemphp cemphp (651)