Psd ve Png dosya uzantılarında gerçek sayfa boyutu

Merhaba ... Ben bir portfolyo hazırlıyorum ve bastırmak istiyorum ama öncesinde bazı sorularım var ...

photoshop'ta çalışıyorum ve 200piksel/inch çözünürlükte eni 32 cm geliyor ... Direk psd formatlı olarak çıktı aldığımda dosyanın eninin gerçek boyutu 32 cm olmalı değil mi ... O dosyayı png olarak kaydettiğimde ise , windows görüntüleyicisinde %100 görseli çok büyük kalıyor ... Bu bir dosya formatı farklılığından mı kaynaklanıyor ?

Fakat dosyanın piksel cinsinden uzunluğunu , 32 cm için 1029 piksel gibi bir rakama çektiğimde ; windows görüntüleyicisindeki %100 görsel boyutu normale dönüyor ... Windows görüntüleyicisinde %100 görsel boyutu reel gerçek boyut oluyor değilmi ? O zaman baskıcıya png olarak verirsem görselin çözünürlüğünü düşürmüş olmuyormuyum ya da bu görselin netliği üzerinde ters etkiye sebep olur mu ? Ben 'kesinlikle' net bir görüntü istiyorum ; bunun için direk psd formatlı hali ile mi kullanılsın demeliyim ? Yoksa bir şey farketmiyor mu ? tşk...

ongun ongun (90)
9 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Ekrandaki görüntü ile baskı görüntüsü çok farklıdır. Fakat temel bir kural vardır.

    Çözünürlük ne kadar yüksek olursa  baskı kalitesi de o kadar iyi olur.

    Siz mümkün olan en yüksek çözünürlükte PDF, PSD veya TIFF formatlarından birinde hazırlayabilirsiniz.

    Burada kriter elinizdeki foroğrafların çözünürlüğü, boyutu olmalı. Orjinal boyutlarından aşağıda veya yukarısında işlem yapmayın.

    Bu dosyalar bilgisayar ortamında çok büyük görünür. Bu normaldir.

    Net bir görüntü istiyorsanız elinizdeki fotoğrafların en yüksek çözünürlükleri neyse onları kullanın.

    Megapixel / Çözünürlük / Baskı Boyutu

    6 MP  3000x2000     20x30cm / 7x10"

    8 MP3   600x2400     30x40cm / 10x14"

    12 MP  4200x2800   40x60cm / 16x24"

    Yukarıdaki veri size yardım edecektir

    Sizin çektğiniz fotoğraflar örnegin 800x600 gibi düşük çözünürlükte ise bunu Photoshopda düzeltemezsiniz.

    hakan hakan (15409)