PUP.Optional.Legacy nedir, nasıl temizlenir?

MERHABA ARKADAŞLAR BİR GÜN  BEDAVA PUBG GİBİ BİR CRACKLI BİRŞEY İNDİRDİM VE 1-2 ay içersinde steam ve google de bir içerik indirmeme engel olmaya başladı bu virüsün ismi pup.optinal.legacy virüsü yani bir pup youtubeden bu sorunun çözümüne baktım bana adw cleaner indirmem gerektiğini söylediler indirdim taratdım ve 13 sorun buldu bunları temizledim bir daha taratdım ve 1 sorun buldum sorunu ismi pup.optinal.legacy di sormak istediğim   bu virüs program data ve system32 dosyasının içinde bulunuyor ve virüs proglamları ile silemediğim bu şeyi formatla kaldıra bilirmiyim format bu virüsü çıkartırmı kaldırımı acil lürfen!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

alperenerdal004 alperenerdal004 (5)
5 yıl önce sordu

    Toplam 4 Cevap

    Adwcleaner her zaman tek başına işe yaramayabiliyor maalesef. Böyle durumlarda @toprak34'ün önerdiği anti-malware programlarıyla sistemi temizlemenin sana daha çok faydası olur. Yine ona rağmen PUP.OPTİNAL.LEGACY virüsü silinmezse sistem geri yükleme yaparak virüsün bulaşmadığı bir zamana bilgisayarını geri döndürebilirsin.

    Soruna gelince, evet format atarsan PUP.OPTİNAL.LEGACY virüsü tamamen temizlenir.

    omercik omercik (9418)
    5 yıl önce cevaplandı

      PUP.Optional.Legacy nedir?

      PUP.Optional.Legacy, bir tür istenmeyen programdır. PUP.Optional.Legacy virüs değildir. Olası istenmeyen programlar genel olarak şunları yapabilirler:

      • Ziyaret ettiğin sitelere gizlice reklam yerleştirip, sana fazladan reklam gösterebilirler
      • Kendi kendine açılan reklam pencerelerine maruz kalabilirsin. Bir siteyi ziyaret ettin diyelim aniden kendi kendine açılan reklam pencereleri görebilirsin.
      • Başka olası istenmeyen programları senin bilgin olmadan yükleyebilirler.
      • Tarayıcı ana sayfanı değiştirebilirler: search conduit gibi bir ana sayfan olabilir.

      Genel olarak PUP.Optional.Legacy gibi istenmeyen yazılımlar sana reklam göstermeyi hedeflerler.

      PUP.Optional.Legacy nasıl temizlenir?

      PUP.Optional.Legacy temizlemek için  Malwarebytes yeterlidir. Buna ek olarak tarayıcını da sıfırlaman gerekebilir.

      Malwarebytes nedir? Malwarebytes nasıl kullanılır?

      Malwarebytes ile tarama yaptıktan sonra Google Chrome tarayıcını sıfırlamanı öneririm. Chrome'u şu şekilde sıfırlayabilirsin:

      . Yöntem : Google Chrome Sıfırlama - User Data klasörünün silinmesi (Önerilen Yöntem)

      Önemli: Aşağıdaki klasörü bulamıyorsan dosyalar gizli demektir. önce şunu yap:

      Sonra şu adımları uygula

      1. Bütün Chrome pencerelerini kapatın.
      2. Bilgisayarım > C sürücünü yolunu izleyin. Windows gezginini içinden

        Windows XP için şu yolu izleyin:
         C:\Documents and Settings\[Kullanıcı Adınız]\Local Settings\Application Data\Google\Chrome\
        Windows Vista, Windows 7Windows 8, Windows 8.1, Windows 10  için şu yolu izleyin.
        C:\Kullanicilar\KullanıcıAdı\AppData\Local\Google\Chrome\Application\
        veya ingilizce ise
        C:\Users\KullanıcıAdı\AppData\Local\Google\Chrome\Application\
      3. Yolunu bulun. Burada bulunan User Data klasörünü silin.
      4. Chrome'u yeniden açın chrome ilk kurulduğu hale dönmüş olmalı.

      hakan hakan (15424)
      5 yıl önce cevaplandı

          @toprak34 gereken her şeyi yazmış.

          Bir de sorun devam ederse mutlaka Malwarebyes ile tarat oldukça etkilidir.

          Malwarebytes nedir? Malwarebytes nasıl kullanılır?

          murat murat (12492)