PUP.Optional.SweetPage.A nedir?

"PUP.Optional.SweetPage.A" nedir? Bilgisayarda Malware taraması yaptım ve son iki gündür aynı tehtit ile karşılaşıyorum. Her karşılaştığımda sildim fakat ertesi güne tekrar uyarı alıyorum. Nasıl kaldırabilirim?

deniz deniz (1)
9 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    PUP.Optional.SweetPage.A potansiyel olarak istenmeyen yazılımlardan biridir.

    PUP.Optional.SweetPage.A sisteme bulaştığında tarayıcı  ana sayfanız sweetpage olarak değişir.

    PUP.Optional.SweetPage.A gibi potansiyel olarak istenmeyen yazılımlar ayrıca reklam yazılımı özelliğine sahiptir.  Tehlikeli gibi görünmemekle birlikte kötü niyetli kişiler tarafından bilgileriniz toplanabilir ve farklı amaçlar için kullanılabilir. Bu risk her zaman vardır.

    Eğer çok sık program indirip yüklüyorsanız program kurulumlarında dikkat ederek aşamaları geçin.

    Program kurulumların PUP olarak adlandırılan yazılımlar sizin dikkatsizliğinizden yararlanarak yüklenir.

    Örnegin siz Youtube Downloader yüklüyorsunuzdur bu program kurulum sırasında SweetPage gibi tarayıcı korsanlarını yükler, bunu küçük puntolar ile yazılmış olarak kurulum sırasında size gösterir ve onay alır ama genelde kurulumlarda ileri ileri son gibi hızlıca işlem yapıldığı için dikkat edilmez.

    Potansiyel olarak istenmeyen programlardan Adwcleaner ile kurtulabilirsiniz.

    Adwcleaner nedir? Adwcleaner nasıl kullanılır? ile bilgisayarınızı taratabilirsiniz.

    Sıkı bir uzmanim.net takipçisi olarak sizde zaten  MalwareBytes nasıl kullanılır? vardır.  Ayrıca bir de size

    Emsisoft Anti-Malware nedir, nasıl kullanılır? önerebilirim.

    Bu 3 yazılım bilgisayarınızda mutlaka olsun. Bunları diğer antivirüs programları ile kullanabilirsiniz.

    murat murat (12492)