Python ile nasıl "basit" GUI geliştirilir?

Merhaba,

IDE olarak PyCharm kullanıyorum. Fakat bu da visual studio gibi değil, sadece kod yazıyorsun arayüz falan tasarlayamıyorsun (en azından ben öyle biliyorum). GUI için PyQt buldum fakat onda da ekranda sürükleyerek GUI oluşturmuyorsun, mesela label koymak için kod satırlarında label'i tanımlaman gerekli, biraz zor ve kafa karıştırıcı açıkçası. Aslında muhtemelen kolaydır fakat benim çok kafam karıştı PyQt'i denerken. VS'de Python geliştiremez miyim? Geliştirirsem GUI yapabilir miyim?

@alattin

toprak34 toprak34 (2026)
5 yıl önce sordu

Toplam 1 Cevap

Visual Studio kullanarak Python ile yazılmış uygulama geliştirebilirsin. Ama Visual Studio öncelikli olarak C#, Vb.Net gibi diller için geliştirilmiştir.

O yüzden C# da uygulama geliştirir gibi Python ile uygulama geliştiremezsin.

Eğer Python ile hızlı uygulama geliştirmek istiyorsan  yalın Python kullanmak yerine Kivy gibi frameworkler kullanman.

Ayrıca GUI için Tkinter kullanabilirsin. Yine Python GUI frameworklerinden yararlanabilirsin.

  • Pyforms

  • PyQt

gibi.

alattin alattin (16984)
5 yıl önce cevaplandı

  • @alattin Abi tkinter'da gui tasarımı visual studio gibi, buton'un click olayı falan var değil mi? Yoksa PyQt gibi mi? toprak34 5 yıl önce