Python Programlama Dili Nedir ?

Python Nedir / Ne İşe Yarar ?

ybaskin34 ybaskin34 (1440)
4 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Python Nedir / Ne İşe Yarar ?

    Python 90’lı yılların başında Amsterdam’da Guido Van Rossum tarafından geliştirilmeye başlanan bir programlama dilidir.

    Sade ve daha düzenli bir kod dizilimine sahipliğiyle diğer programlama dillerine göre öğrenmesi daha kolaydır.

    Açık kaynaklı ücretsiz bir programlama dilidir.

    Günümüzde hack araçlarının yapılmasında , yapay zekâ geliştirilmesinde python önemli bir katkısı vardır.

    Windows , Linux , Mac gibi işletim sistemlerinde çalışabilmektedir.

    Bazı işletim sistemlerinde hazır olarak gelir ; Windows için ise kendiniz yüklemeniz gerekir.

    Python’da program yazarken veri yapıları , fonksiyonlar hazır olarak gelmektedir ; böylece daha seri program yazma imkânı sağlar.

    Python'u Kullanan Bazı Şirketler

    • Dijango
    • Zope
    • YouTube
    • BitTorrent
    • NASA
    • CERN
    • Google

    Python İle Yazılmış Bazı Uygulamlar

    • Ubuntu yazılım merkezi
    • Portage
    • Reddit
    • Sage
    • Battlefield 2
    • Civilization IV
    • Planet
    • Calibre

    ~ Java - Python Kod Yazma Karışılaştırması ~

    Java ve Python dilinde ayrı ayrı Uzmanım.Net çıktısını inceleyelim..

    Java dilinde Uzmanım.Net çıktısı ;

    public class Uzmanım.Net {
    public static void main(String[] args) {
    System.out.println("Uzmanım.Net");
    }

    Python dilinde Uzmanım.Net Çıktısı ;

    print ("Uzmanım.Net")

    > Python basit olmasıyla programlamaya olan ilginiz artacaktır ; programlama öğrenmeye yeni başlayanlar için python dili iyi bir başlangıç olacaktır..

    Başlangıç İçin Yardımcı Olacak Python Türkçe Klavuz : https://python-istihza.yazbel.com/

    Python Resmi Sitesi : https://www.python.org/

    Python Windows İçin İndirme Linki : https://www.python.org/downloads/

    ybaskin34 ybaskin34 (1440)