Quadrooter açığı nedir ve nasıl kapatılır?

Ben cihazımda açık taraması yaptım ve quadrooter açığı buldu...

Bu açık nedir nasıl kapatılır?

Xiaomi mi 6...

brokropro123 brokropro123 (21)
5 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Quadrooter, Qualcomm çip setine sahip 900 milyon tablet ve telefonları etkileyen bir güvenlik zafiyetidir.
    Qualcomm LTE çipsetine sahip telefon ve tabletlerin dünya genelinde %65'ni üreten firma.

    QuadRooter, Android cihazları etkileyen 4 güvenlik açığından oluşuyor. Eğer bu güvenlik açıklarıdan biri kullanılırsa, saldırgan telefona
    root erişimi sağlayabiliyor. Bu da, saldırganın telefonda istediği her şeyi yapabilmesi demek.

    Piyasada bulunan popüler cihazlardan aşağıdaki modeller bu güvenlik açığına sahip:
    BlackBerry Priv
    Blackphone 1 and Blackphone 2
    Google Nexus 5X, Nexus 6 and Nexus 6P
    HTC One, HTC M9 and HTC 10
    LG G4, LG G5, and LG V10
    New Moto X by Motorola
    OnePlus One, OnePlus 2 and OnePlus 3
    Samsung Galaxy S7 and Samsung S7 Edge
    Sony Xperia Z Ultra

    Android cihazlarda Quadrooter nasıl ortaya çıkabiliyor?

    Diyelim ki Google Play üzerinden zararlı bir uygulama indirdiniz. Bu uygulama sizden hiç bir özel yetki istemiyor.
    Fakat içinde zararlı ve Quadrooter açığını kullanan kodlar var. İşte bu durumda siz hiç bir şeyden haberdar değilken
    uygulama telefonda root yetkisi elde edebiliyor.

    Hangi Android cihazlar Quadrooter güvenlik açığından etkileniyor?
    Qualcomm çip setine sahip tüm Android telefonlar. Quadrooter aslında telefon üreticisinin Qualcomm sürücülerinden kaynaklanıyor.
    Donanım kaynaklı bir sorun değil.

    Quadrooter  güvenlik açığından nasıl korunurum?
    Telefonunuzun güncellemesi var mı kontrol edin. Varsa yükleyin.
    Telefon üreticinizin bununla ilgili yama çıkartması gerekiyor. Eğer  Quadrooter ile ilgili bir güncelleme yoksa
    o zaman Google Play üzerinden yüklemelerde daha seçici olun ve sadece bilindik yazılımları yükleyin.

    alattin alattin (16984)