r9 290 dan düşük performans!

merhaba öncelikle. ben geçen haftalarda saphire r9 290 tri-x almıştım internet üzerinden güvenilir bir yerden ve sıfır (0) dı. donanımım ;

RAM : 8GB (2x4) SiliconPower DDR3 1333 MHz.
GPU: Saphire R9 290 TRI-X
CPU : AMD Athlon X4 740 Quad Core 3.20 GHz
HDD : Seagate barracuda 1000GB
PSU : High Power 750W
Anakart : Gigabyte ga-f2a55m-ds2 'dır.

başka bir forumun çalışanı mı diyeyim artık anakartına uyar bu ekran kartı dedi ve doğru çıktı, uydu. fakat driver yüklediğimde (14.4) performansımın düştüğünü gördüm. hemen kaldırıp eski ve işe yarayan 13.12 yi kurdum. 14.7 de denemiştim fakat henüz beta da olduğu için midir bilmem tam performans göstermedi. neyse işte 13.12 yi kurdum. fakat yine aynı sonuç.. internetten izlediğim gameplay videolarında bu ekran kartı ile 80-90 fps alıyorlar en yüksek grafikler ile. fakat ben en yüksek ile 30-60 arası alıyorum. başka bir forumda işlemcin darboğaz ediyor olabilir. demişti. bu doğru mudur ? neden performansı düşük ? teşekkürler..

theclaytr theclaytr (1)
9 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Karşılaştığınız sorun işlemcinin ekran kartını darboğaza sokmasından kaynaklanıyor (sizin de dediğiniz gibi). İşlemciniz eski bir model olduğu için araştırmalarıma göre en fazla AMD'nin R9 270 modeli ile neredeyse tam uyumlu çalışabilir.

    Bu durumda performansı arttırmak için yapmanız gereken şey anakart işlemci ikilisini yeni modeller ile değiştirmektir. Size önerim anakart olarak B85 yonga seti veya üzeri bir anakart almanız ve işlemci olarak ise Intel i5 4460 veya üzeri bir işlemci almanız.

    Ucuz olmasını istiyorsanız işlemci olarak Intel i3 serisinide tercih edebilirsiniz. Çoğu günümüz oyununda sorun yaratmayacaktır fakat yeni çıkacak 2 çekirdekten fazla çekirdek gerektiren oyunlarda sorun yaratacaktır.

    utkubayat utkubayat (885)